Koreańczycy szykują się do kolejnych inwestycji

Małgorzata Grzegorczyk
10-05-2010, 00:00

Dziś otwarcie pierwszego w Europie centrum wsparcia inwestycji koreańskich. Będzie druga fala firm z Korei?

Dziś otwarcie pierwszego w Europie centrum wsparcia inwestycji koreańskich. Będzie druga fala firm z Korei?

Polska jest piątym w UE (po Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii) odbiorcą koreańskich inwestycji zagranicznych. Do dziś napłynęło ich około 1 mld USD (według KOTRA, rządowej agencji wspierającej inwestycje — 1,19 mld USD, według NBP — 980 mln USD). Jest szansa na dużo więcej.

— Umowa o strefie wolnego handlu między UE i Koreą podpisana w październiku ubiegłego roku ułatwi współpracę między Polska a Koreą. Pierwsze rezultaty już są widoczne: budowa terminalu LNG, prawdopodobne wprowadzenie odrzutowców T-50 czy rozmowy o budowie elektrowni atomowych. Chcielibyśmy, by Polska stała się pomostem między Koreą a krajami Unii Europejskiej. Dlatego otwieramy centrum wsparcia inwestycji koreańskich, pierwsze takie centrum w Europie. Na pewno umocni ono stosunki koreańsko-polskie — wyjaśnia Tai Sik Lee, dyrektor KOTRA Warszawa.

Centrum ma wspierać obecnych już w Polsce inwestorów i za ich pośrednictwem zachęcać do wyboru Polski kolejne firmy.

— Liczymy na drugą falę inwestycji koreańskich w Polsce — dodaje Tai Sik Lee.

Z danych NBP wynika, że w 2008 r. nastąpił odpływ koreańskich inwestycji z Polski aż o 432 mln USD, podczas gdy w kryzysowych latach 2000-03 uciekło nam łącznie 433,2 mln USD.

— Koreańskie inwestycje zwykle mocno odbijają po takich spadkach, więc jest szansa, że podobnie stanie się tym razem — mówi Marek Łyżwa, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), która zajmowała się wszystkimi inwestycjami z tego kraju.

Dziś największym koreańskim inwestorem jest grupa LG, a głównie LG Electronics Mława i LG Electronics Wrocław. Ta druga firma ściągnęła do Kobierzyc całą grupę poddostawców. Co prawda firmy skorygowały plany w związku ze światowym kryzysem (zainwestują do 2011 r. 1,9 mld zł zamiast 2,6 mld zł planowanych w 2005 r. oraz zatrudnią 5, tys. zamiast 9,6 tys. osób), ale liczby i tak są imponujące.

Kolejnym ważnym inwestorem jest Samsung Electronics. Firma realizuje nowy projekt i zatrudni 250 nowych inżynierów w centrum RD w Warszawie. Poza tym Samsung kupił dwie fabryki Amiki we Wronkach i planuje zainwestować w nich 280 mln zł. To wielka szansa na ściągnięcie do naszego kraju poddostawców tego koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koreańczycy szykują się do kolejnych inwestycji