Korekcyjne umocnienie złotego

Bartosz Sawicki TMS Brokers
opublikowano: 17-06-2013, 00:00

W ubiegłym tygodniu waluty naszego regionu wyróżniały się siłą na tle pozostałych, zaliczanych do grupy państw wschodzących, i zyskiwały do amerykańskiego dolara.

Aprecjacja złotego szła w parze z odreagowaniem dynamicznych wyprzedaży na rynku długu. Polskiej walucie nie zaszkodziła nawet niska dynamika inflacji w maju. Ceny rosły najwolniej od 7 marca 2006 r., a roczna dynamika CPI nie przyspieszyła w porównaniu z poprzednim miesiącem. Kolejne niepokojące sygnały napłyną ze sfery realnej w następnych kilkunastu dniach. Oczekujemy niższej niż przed rokiem produkcji przemysłowej i mizernej dynamiki sprzedaży detalicznej. Spodziewamy się finalizacji cyklu luzowania obniżką o 25 pb na lipcowym posiedzeniu.

Niewiadomą pozostaje treść projekcji inflacyjnych NBP, które mają znaczny wpływ na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Podniesienie ścieżki inflacyjnej sugerować może m.in. wycofanie się rządu z planów obniżki podatku VAT. Kurs EUR/USD, który zbliżył się do 1,34, nie pokona trwale tej bariery i będzie zniżkował w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji, z której wybił się podczas konferencji wieńczącej czerwcowe posiedzenie EBC. Z Eurolandu napłyną ważne publikacje — ankietowe badanie koniunktury. Po drugiej stronie Atlantyku najsilniej antycypowanym wydarzeniem będzie posiedzenie FOMC. Uważamy, że Fed ograniczy tempo skupu aktywów, ale na taki krok zdecyduje się najwcześniej we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki TMS Brokers

Polecane