Korekta coraz bliżej

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 08-08-2012, 00:00

WALUTY

Mimo braku ważnych danych makroekonomicznych oraz niskiej zmienności w notowaniach EUR/USD złoty umocnił się na początku tygodnia. Wczoraj mogliśmy jednak już zaobserwować lekkie odreagowanie i zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo nadejścia większej korekty. Trwające już ponad dwa miesiące umocnienie złotego związane jest z podwyższonym popytem na polskie obligacje ze strony zagranicznych inwestorów.

Ceny rządowych papierów wartościowych napędzane napływem obcego kapitału od kilku miesięcy systematycznie rosną. Po dwóch seriach niskooprocentowanych pożyczek ze strony Europejskiego Banku Centralnego z przełomu roku na rynku międzybankowym pojawiło się ponad 1 bln EUR.

W poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu pieniądze te w dużej części trafiają na rynki zaliczane do grona gospodarek wschodzących, takich jak Polska. W połączeniu z obniżoną do zera stopą depozytową Europejskiego Banku Centralnego oraz zbliżonymi do zera lub nawet ujemnymi rentownościami obligacji krajów cieszących się najwyższymi ocenami wiarygodności kredytowej, polskie papiery oferujące rentowność od 4 do 5 proc. jawią się jako atrakcyjna inwestycja. Jednak w sytuacji pojawienia się kolejnej groźby rozpadu strefy euro, a co za tym idzie wybuchu awersji do ryzyka na rynkach światowych, inwestorzy szybko będą wycofywali kapitał z naszego kraju. To wpłynie na dynamiczne osłabienie złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy