Czytasz dzięki

Korekta czy powrót kryzysu?

Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 25-09-2020, 19:10

Dzisiejszy dzień podobnie jak wczoraj przynosi odbicie. Jak widać wobec tego końcówka tygodnia jest całkiem niezła i wygląda zupełnie odwrotnie niż było to w poniedziałek, kiedy indeksy traciły po kilka procent. Jednak pytanie czy to tylko korekta? Czy już się zakończyła? Czy to jedynie chwilowy przystanek przed kompletnym załamaniem na rynku?

S&P 500 prawdopodobnie zakończy ten tydzień niżej niż otwarcie z tego tygodnia. Oznacza to, że będzie to czwarty z rzędu tydzień spadków. Poprzednio tak długa seria spadków miała miejsce w okresie wakacyjnym w 2019 roku. Co ciekawe, nawet podczas wyprzedaży w lutym oraz w marcu mieliśmy krótką przerwę ze spadkami. Niemniej końcówka tygodnia jest już całkiem niezła. W czwartek wzrosty i dzisiaj również umiarkowane odbicie. Można sobie zatem zadawać pytanie czy to już koniec fali spadków? W dużej mierze może to zależeć od amerykańskiego dolara. Amerykański dolar w tym roku dał się poznać jako najbardziej bezpieczna przystań. W tym momencie w trakcie spadków na giełdach, traci nawet złoto, co pokazuje, że jedynie dolar jest w tym momencie ostoją bezpieczeństwa na rynku. Niemniej obecna wyprzedaż różni się sporo od tej z marca. Widać, że nie mamy do czynienia z rajdem po gotówkę. Warunki finansowania są bardzo łagodne, a ilość pieniądza jest astronomiczna. Mamy po prostu do czynienia z klasyczną korektą, która jest wywołana kilkoma mniej lub więcej ważnymi czynnikami. Oczywiście jednym z powodów, który powoduje sporą niepewność na rynku jest koronawirus. To właśnie ten czynnik powoduje, że wiele inwestorów nie jest pewnych tego, czego oczekiwać po wynikach spółek w kolejnych kwartałach. Kolejne zamknięcia gospodarek i obostrzenia będą powodować, że firmy będą zarabiać po prostu mniej.

Kilka spółek na Wall Street zasługuje dzisiaj na wspomnienie. Jest to przede wszystkim Boeing, który zyskiwał ponad 2%, wobec dużego prawdopodobieństwa, iż od listopada uziemione samoloty Boeing 737 MAX będą mogły  znów wzbić się w powietrze. Z kolei Novavax wzrósł o 9,8% po tym, jak ten producent leków poinformował, iż jego eksperymentalna szczepionka w Wielkiej Brytanii weszła w późną fazę badań.

Sytuacja na rynkach jest dzisiaj ciekawa. Z jednej strony na europejskich rynkach obserwowaliśmy w większości przypadków spadki. DAX dla przykładu spadł o 1,09%. Z drugiej strony obecnie na Wall Street obserwujemy całkiem pokaźne wzrosty. Nasdaq zyskuje ponad 1%, S&P 500 wzrasta o 0,42%, natomiast Dow Jones wzrasta o 0,17%. Z kolei WIG20 wzrósł dzisiaj aż o 0,49%. Niemniej indeks pozostaje poniżej poziomu 1700 punktów.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane