Korekta do karty prywatyzacyjnej

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich
20-05-2008, 00:00

Dziś w Komisji Skarbu Państwa odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie tzw. karty prywatyzacyjnej. Konfederacja Pracodawców Polskich pomysł ten — ułatwiający przegląd procesu prywatyzacyjnego — ocenia pozytywnie. Według naszych ekspertów, aby w pełni osiągnąć zamierzony cel, do obecnej treści projektu należy wprowadzić pewne zmiany dotyczące rad nadzorczych spółek i ich zarządów.

Rozkład sił w radzie nadzorczej spółek nie zawsze dokładnie pokrywa się z liczbą głosów akcjonariuszy, wynikających z liczby posiadanych akcji. Jeśli przyzna się uprawnienie do zawetowania uchwały statuującej regulamin walnemu zgromadzeniu, może dojść do naruszenia interesów prywatnych inwestorów. Wpłynie to na ich decyzje inwestycyjne i treść zawieranych umów. Walne zgromadzenie, jako najwyższa władza w spółce, może wprawdzie negować uchwały rady nadzorczej, ale powstaje wątpliwość, czy ustawa zabezpieczy w omawianym zakresie prawa akcjonariusza mniejszościowego. Projekt w obecnym kształcie nie daje takiej pewności.

Przewidywane w nowelizacji przyznanie organowi reprezentującemu skarb państwa prawa do ustalania wysokości wynagrodzenia członków organów nadzorczych w jednoosobowych spółkach skarbu państwa, choć słuszne z ekonomicznego punktu widzenia, jest rozwiązaniem wątpliwym. Pozwoli ono ominąć wymaganie podejmowania rozstrzygnięć w formie aktu notarialnego, ale jednocześnie spowoduje, że o wynagrodzeniu (a poniekąd także o prawach i obowiązkach) członka rady nadzorczej decydować będzie podmiot niezwiązany ze spółką.

W nowelizacji jest również mowa o wynagradzaniu członków zarządów niektórych podmiotów (m.in. jednoosobowych spółek skarbu państwa, spółek, w których udział skarbu państwa przekracza 50 proc. liczby akcji oraz spółek), które dotychczas były regulowane tzw. ustawą kominową. Zgodnie z projektem, zasady wynagradzania członków zarządów takich podmiotów określa regulamin, ustalany uchwałą przez radę nadzorczą albo inny statutowy organ. W jednoosobowych spółkach skarbu państwa, regulamin ten będzie przekazywany właściwemu ministrowi, który będzie miał możliwość ingerencji w jego treść. To rozwiązanie oceniamy negatywnie. Przyznanie ministrowi właściwemu do spraw skarbu państwa tego swoistego veta, może stać się źródłem upolityczniania spółek.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Korekta do karty prywatyzacyjnej