Korekta na giełdach tylko przejściowa

Tomasz Hońdo, Quercus TFI
opublikowano: 22-08-2017, 11:54
aktualizacja: 22-08-2017, 11:57

Wydarzenia na Wall Street rozgrywają się w sierpniu zgodnie z dostrzeżonym przez nas wcześniej historycznym schematem. Wynikałoby z niego, że korekta powinna być przejściowa - uważa Tomasz Hońdo, główny analityk Quercus TFI.

 

Jak widać do korekty doszło zgodnie z "planem". Przynajmniej jeśli chodzi o moment jej pojawienia się, bo co do jej siły, to okazała się póki co słabsza niż można było się spodziewać. Niemniej z porównania wynikałoby, że już w bliskiej przyszłości korekta może dobiec końca. Potwierdzałyby to przynajmniej niektóre wskaźniki nastrojów. Śledzony przez nas od pewnego czasu zbiorczy indeks Fear & Greed zjechał do poziomów oznaczających "silny strach". Na takich poziomach opłacało się kupować (uwaga - zastrzeżeniem jest krótka historia wskaźnika; nie wiadomo jak sprawowałby się w trakcie prawdziwej bessy).

Wszystko to nie zmienia oczywiście faktu, że amerykańskie akcje są cały czas szczodrze wyceniane (za spółki z S&P500 trzeba płacić ponad 17-krotność prognozowanych zysków) i z pewnością miałyby "z czego spadać" w razie pogorszenia się koniunktury gospodarczej. Być może jednak to jeszcze nie jest ten moment. Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że korekta na Wall Street póki co nie zrobiła wielkiego wrażenia na (wyraźnie tańszych) akcjach na rynkach wschodzących (do których zaliczana jest też Polska). Ich indeks w tym roku zachowuje się wyraźnie lepiej, a w ostatnich dniach nawet powiększył przewagę.

 

 Reasumując, sierpniowe turbulencje na giełdach nadeszły zgodnie z "planem", ale mają umiarkowaną siłę. Są argumenty za tym, że nadejście strachu ma jednak na razie charakter przejściowy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu