Korekta na początku 2007 r.

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Korekta tak, ale jeszcze nie teraz. Po niej giełda znów ruszy do góry — uważa ekonomista.

„Puls Biznesu”: Czego możemy się spodziewać po giełdzie w najbliższych tygodniach?

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska: W najbliższym kwartale powinna utrzymać się dobra koniunktura. Wiele wskazuje na to, że wyniki firm za III kwartał będą dobre, co podtrzyma obecny trend. Choć wokół GPW panuje pozytywny nastrój, to pojawiają się symptomy, że w dłuższej perspektywie dojdzie do korekty. Moim zdaniem, nastąpi to na początku przyszłego roku. Po korekcie giełda powinna powrócić do trendu wzrostowego.

Które spółki będą sobie lepiej radziły: duże czy małe i średnie?

Bardziej niż na wielkość patrzyłbym na konkretne wyniki danej spółki oraz branżę. Wyniki spó-łek surowcowych, które mają duży wpływ na WIG20, w przyszłym roku nie muszą być już tak dobre, bowiem wszystko wskazuje na to, że ustabilizują się ceny surowców.

Wzrost gospodarczy jest i będzie źródłem dobrych wyników firm również w 2007 r. Warto dodać, że prawdopodobnie podniesione zostaną stopy procentowe w strefie Euro i w Polsce, co może nieco schłodzić koniunkturę. Gdybym miał wybrać, to w dłuższej perspektywie postawiłbym raczej na średnie i małe.

Mimo częstych głosów o tym, że ten sektor jest przewartościowany?

Rzeczywiście niektóre spółki są już drogie. Czasy, gdy cały sektor rósł, to raczej przeszłość. Teraz trzeba dokładnie przyjrzeć się spółce, w którą chce się zainwestować. Bez gruntownej analizy podejmuje się duże ryzyko.

Czy sytuacja polityczna może jakoś wpłynąć na giełdę?

Oczywiście jest jakieś przełożenie wydarzeń politycznych na rynki finansowe. Jednak — jak pokazują doświadczenia ostatnich dwóch, trzech lat — wpływ wydarzeń politycznych na rynki finansowe jest niewielki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu