Korekta na rynku akcji zakończyła się za szybko

Artur Szymański
opublikowano: 15-10-2003, 00:00

Wtorkowa sesja giełdowa zakończyła się wzrostem głównych indeksów. WIG20 zamknął dzień na poziomie 1664,08 pkt, co oznacza wzrost o 2,3 proc. w stosunku do poniedziałkowej sesji. Nieco mniej zyskał WIG (1,9 proc.), którego wartość na zamknięciu wyniosła 21 512,7 pkt. Nastroje polskich graczy po południu poprawiły lepsze od oczekiwań wyniki finansowe amerykańskich spółek. Rynek w Warszawie zakończył wówczas korektę zapoczątkowaną pod koniec piątkowej sesji.

Początek sesji nie zapowiadał dobrego finiszu notowań. Pierwsza godzina handlu przyniosła pogłębienie spadku, jakiego indeks największych spółek doznał w poniedziałek. WIG20 otworzył się na poziomie 1622,4, czyli 0,26 proc. poniżej zamknięcia z poprzedniego dnia. Kolejne minuty były coraz gorsze. Wkrótce po rozpoczęciu notowań, indeks zjechał do poziomu 1612,5 pkt. Tu jednak niezrealizowana podaż z poniedziałkowej sesji wyczerpała się i indeks równie szybko rósł, jak uprzednio spadał. W południe dotarł do poziomu zamknięcia z poniedziałku. Jego przebicie dodało animuszu kupującym, którzy z każdą kolejną transakcją windowali indeks. Po publikacji wyników przez Bank of America, Merrill Lynch oraz Johnson & Johnson nastąpił masowy szturm na akcje większości polskich spółek.

Trzeba jednak zauważyć, że ponad 2-proc. wzrost WIG20 jest zasługą mniejszości inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym. Świadczy o tym niewielka wartość obrotów, które wyniosły 370 mln zł. Nie daje to podstaw do stwierdzenia, że mamy właśnie do czynienia z początkiem nowej fali hossy, która wyniesie WIG20 ponad tegoroczny szczyt 1712 pkt z początku września. Solidną bazą byłby zjazd indeksu do 1600 pkt. Taki scenariusz nie jest wykluczony, mimo że wkrótce rozpocznie się sezon publikacji raportów kwartalnych, a prognozy analityków są bardzo dobre. Mimo opublikowania dobrych wyników przez amerykańskie spółki, otwarcie notowań na Wall Street wypadło na minusie.

Wydarzeniem dzisiejszej sesji był debiut BA CA. Wypadł on okazale, bo notowania banku rozpoczęły się z poziomu 160 zł, czyli o 11 proc. wyższego niż ustalony przed sesją kurs odniesienia (144 zł). Rynek jednak szybko zaczął niwelować różnicę dzielącą wyceny akcji spółki w Warszawie i Wiedniu. Przecena odbywała się przy bardzo wysokich obrotach. Po zrównaniu wycen handel osłabł. Pierwszy dzień BA CA zakończył na poziomie 153 zł, czyli wyższym od kursu odniesienia o 6,2 proc. Wartość obrotów wyniosła 50 mln zł, co można uznać za dobry wynik.

Debiutowi BA CA nie towarzyszyła przecena polskich banków, choć wielu obserwatorów tego się obawiało. Nieznaczną stratę zanotowało jedynie Millennium. Najwięcej w sektorze zyskał BPH PBK, dla którego BA CA jest podmiotem dominującym. Notowania krakowskiego banku wzrosły o 2,9 proc. Drożało także Pekao SA. Wzrostowi notowań o 2,2 proc. pomogła wypowiedź Jana Krzysztofa Bieleckiego, nowego prezesa banku, który stwierdził, że w przyszłym roku Pekao SA osiągnie dwucyfrową dynamikę wzrostu zysku netto.

Największą uwagą inwestorów cieszyły się jednak akcje nie BA CA, tylko PKN Orlen. Właściciela zmieniło 1,5 mln papierów koncernu, a wartość obrotów przekroczyła 77 mln zł. Spółce pomogli analitycy DI BRE Banku podwyższając prognozy wyników i ustalając cenę docelową na 25,5 zł. Rekomendacja akumuluj została podtrzymana.

Mniejszym zainteresowaniem cieszyła się natomiast TP SA. Obroty jak na tę spółkę były niskie, bo osiągnęły wartość zaledwie 38 mln zł. Notowaniom telekomu przeszkadza jednak brak konkretów w sprawie przyszłości 15-proc. pakietu akcji spółki znajdującego się w rękach Skarbu Państwa. Komunikat rzecznika rządu po posiedzeniu gabinetu nie ujawnił żadnych szczegółów. Można się więc spodziewać, że odżyją obawy, czy papierami TP SA nie zostanie przypadkiem dokapitalizowana Kompania Węglowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Korekta na rynku akcji zakończyła się za szybko