Korekta na rynku złotego

Marcin Kiepas
opublikowano: 17-11-2009, 12:09

Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem korekcyjnego osłabienia złotego. O godzinie 11:55 kurs USD/PLN testował poziom 2,7535 zł, a EUR/PLN 4,1039 zł, rosnąc odpowiednio o 2,9 i 2,4 gr w stosunku do  wczorajszego zamknięcia.

Dzisiejsza deprecjacja złotego jest naturalną odpowiedzią na realizację zysków najpierw na azjatyckich, a obecnie europejskich giełdach, co przekłada się na lekki spadek apetytu na ryzyko. Jak również jest ona reakcją na spadek kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,49 dolara. Z punktu widzenia analizy technicznej jest natomiast zwykłą korektą po kilku dniach zdecydowanego umocnienia polskiej waluty.
Kluczowe dla wtorkowych notowań polskich par, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rynków akcji i eurodolara, będą publikowane o godzinie 15:15 dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. W październiku prognozuje się jej wzrost o 0,4 proc. w relacji miesięcznej wobec wzrostu o 0,7 proc. miesiąc wcześniej. Lepsze dane mogą poprawić nastroje i podnieść kurs EUR/USD, stanowiąc jednocześnie wsparcie dla złotego. Gorsze, a zwłaszcza wyraźnie gorsze dane, przypieczętują korektę na wszystkich trzech rynkach.

Dzisiejsze wzrosty nie zmieniają ani układu sił na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, ani też sentymentu do polskiej waluty. Dlatego w perspektywie najbliższych tygodni wciąż należy się liczyć z jej umocnieniem. Sytuacja zmieniłaby się dopiero w momencie załamania wzrostów na giełdach i idącej z tym w parze zmiany trendu na EUR/USD.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Korekta na rynku złotego