Korekta na rynku złotego

Marcin Kiepas
23-03-2010, 13:03

Polska waluta traci. Tylko mocne wzrosty na  Wall Street mogą ją powstrzymać przed dalszą deprecjacją.

Złoty we wtorek osłabia się do głównych walut. W południe kurs USD/PLN testował poziom 2,8915 zł, rosnąc o 2,5 gr w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,6 gr, testował poziom 3,9035 zł.

Osłabienie polskiej waluty, które następuje pomimo relatywnie dobrych nastrojów na rynkach akcji, to przede wszystkim reakcja na spadek kursu EUR/USD. Po godzinie 12. para ta wróciła poniżej poziomu 1,35 USD, podczas gdy jeszcze w nocy testowała 1,3569. Słabość wspólnej waluty wiązana jest z obawami o Grecję. Przy czym jest to raczej pretekst, niż faktyczna przyczyna. Gdyby było inaczej, akcje na ateńskiej giełdzie mocno by tracił, zamiast zyskiwać prawie 2 proc. Podobnie zresztą zachowywałyby się greckie obligacje.

Z punktu widzenia analizy technicznej wtorkowe osłabienie złotego wobec dolara i euro jest kontynuacją korekty rozpoczętej w poprzednim tygodniu. Wczorajszy dzień, gdy po przecenie w pierwszej połowie notowań, w drugiej polska waluta odrobiła większość strat, doskonale pokazał, jak krucha jest to korekta. Dlatego scenariuszem bazowym na najbliższe kilka miesięcy pozostaje ten zakładający kontynuację trendu spadkowego na wykresach USD/PLN i EUR/PLN.

Korekta może wyraźnie się pogłębić, jeżeli rozpocznie się silniejsza realizacja zysków na giełdach i surowcach, co ograniczy apetyt na ryzyko i rykoszetem uderzy w waluty krajów zaliczanych do rynków wschodzących.

W drugiej części dnia złoty wciąż powinien pozostawać pod wpływem zmian kursu EUR/USD. Ryzyko spadków, jakie w tej chwili rysuje się na wykresie tej pary, każe oczekiwać jego osłabienia. Jedynie silne wzrosty na Wall Street mają szanse uratować sytuację (podobnie, jak wczoraj).

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Korekta na rynku złotego