Korekta na warszawskiej giełdzie nie trwała długo

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-05-1999, 00:00

Korekta na warszawskiej giełdzie nie trwała długo

Koniec tygodnia stał na giełdzie pod znakiem odreagowania wcześniejszej lekkiej korekty. Tym samym inwestorzy schodzili na weekendową przerwę w znacznie lepszych nastrojach. Być może takie zachowanie rynku było odpowiedzią na czwartkowe wzrosty za oceanem, gdzie po informacjach dementujących plotki o możliwym wzroście inflacji w USA, nowojorska Wall Street żywo zareagowała wzrostami. Dodatkowym czynnikiem mobilizującym inwestorów stały się wyniki finansowe dużych koncernów, które wskazywały na dynamiczny rozwój. Tym samym, sektor high tech ponownie znalazł się w kręgu zainteresowania giełdowych spekulantów, co z miejsca zaowocowało szybkimi ruchami cen akcji w górę. Kij ma jednak dwa końce.

CORAZ większa liczba analityków zwraca uwagę, że taka koniunktura i hossa nie może trwać wiecznie. I choć z tygodnia na tydzień przesuwa się termin prorokowanej przez wszystkich korekty, ta jakoś nie może nadejść. Takie zachowanie rynku może oznaczać tylko jedno. Daleko posuniętą ostrożność. W każdej chwili bowiem może przyjść ostre załamanie, które i na naszym podwórku odbije się głębokim echem, czego dobitnie dowodzi historia.

NA RAZIE jednak na horyzoncie nie widać czynników, które potwierdzałyby te nieco dramatyczne prognozy. Niewiadomą pozostaje jedynie dalszy rozwój wypadków na Bałkanach i przebieg wydarzeń w Rosji, gdzie z dnia na dzień zaostrza się sytuacja polityczna.

KRAJOWY rynek akcji, z dużym spokojem reaguje na doniesienia ze świata. Piątkowa sesja była tego znamiennym potwierdzeniem. Wzrosła wartość wszystkich indeksów, a skala tego zjawiska, dość ograniczona, może świadczyć o możliwym stabilnym wzroście, a nie tylko jednorazowym wyskoku. Największe powody do zadowolenia mieli tym razem akcjonariusze spółek z rynku równoległego, którego indeks podskoczył o 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Korekta na warszawskiej giełdzie nie trwała długo