Korekta notowań wisi w powietrzu

Anna Borys
opublikowano: 04-12-2006, 00:00

W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na czwartkowym posiedzeniu władz Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Inwestorzy prognozują, że ECB podniesie stopy procentowe o kolejne 25 pkt baz. Najważniejszy okaże się jednak dla nich komunikat po posiedzeniu władz monetarnych. Inwestorzy oczekują spowolnienia w niemieckiej gospodarce. Ich zdaniem, to może być sygnał końca cyklu podwyżek stóp w strefie euro. Na razie europejskie kontrakty terminowe (FRA) zakładają co najmniej jeszcze jedną podwyżkę w I kwartale 2007 r.

Jeżeli spekulacje okażą się prawdą, niemieckie i polskie obligacje powinny zdrożeć. Warto jednak pamiętać, że fala wzmożonych zakupów, choć gaśnie, trwa już od tygodnia. Nawet niekorzystne dane makroekonomiczne nie zdołały zniechęcić inwestorów. Wysokie ceny wspiera bardzo silny złoty.

Chwilą prawdy okaże się środowa aukcja Ministerstwa Finansów. Resort zaproponuje dwuletnie papiery. Popyt ma wynieść od 3 do 4 mld zł. To bardzo dużo jak na koniec roku. Zdecydowanie wysoka podaż, szczególnie przy wykupionym rynku, może dać impuls do wyprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane