Korekta pogłębia się mimo dobrych danych

Marek Wierciszewski
opublikowano: 21-01-2011, 00:00

Pod wpływem spekulacji o dalszym zaostrzeniu stóp procentowych giełda w Szanghaju zniżkowała najniżej od czterech miesięcy. Oficjalne dane pokazały, że w IV kwartale niespodziewanie przyspieszył wzrost gospodarczy. Inflacja też była powyżej prognoz. Citibank oraz Credit Suisse uważają, że inflacja wyniesie 6 proc. jeszcze przed połową roku.

Bykom niewiele pomogły lepsze dane z USA. Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było 404 tys., mniej o 37 tys. Ekonomiści prognozowali, że będzie ich 420 tys. O lepszej sytuacji na rynku nieruchomości świadczył natomiast 13-procentowy wzrost liczby tran-sakcji na rynku wtórnym. To także wynik wyższy od prognoz. Minimalnie zawiódł jedynie odczyt koniunktury w przemyśle w rejonie Filadelfii. Z 39 spółek należących do indeksu SP 500, które do tej pory pochwaliły się raportami kwartalnymi, 28 osiągnęło wynik netto lepszy od oczekiwanego. 30 z nich uzyskało przychody lepsze od prognoz.

Przez sześć ostatnich kwartałów wyniki lepsze od oczekiwań analityków publikowało przynajmniej 70 proc. przedsiębiorstw. To najdłuższa taka passa, odkąd w 1993 r. Bloomberg rozpoczął obliczanie tego typu danych. Jednak po blisko pół roku niemal nieprzerwanych wzrostów do kontynuacji hossy może nie wystarczyć nawet kolejny kwartał miłych niespodzianek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane