Korekta spadkowa na USD zakończona?

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 20-03-2012, 11:28

Początek tego tygodnia rozpoczął się nienajlepiej dla waluty amerykańskiej. Dolar znalazł się pod presją sprzedających, a przełamanie istotnego oporu na eurodolarze na poziomie 1,3190 otworzyło drogę do dalszych wzrostów.

Powodem do osłabienie USD było wystąpienie Williama Dudley’a z Fed, który przedstawił dość zachowawcze stanowisko dotyczące amerykańskiej gospodarki.  Jego zdaniem należy dość ostrożnie podchodzić do obserwowanego w ostatnim czasie ożywienie koniunktury.

Choć Dudley reprezentuje skrajną postawę, jako jeden z najbardziej gołębich członków FOMC, to wystąpienie to rozbudziło wśród niektórych uczestników rynku nadzieje na QE3. Należy jednak pamiętać, że odsetek wierzących, że zostanie uruchomiona kolejna runda ilościowego luzowania polityki pieniężnej na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy spada. Wzrosty na eurodolarze wyhamowały w rejonie 1,3260, tym samym naruszyły opór w postaci 50% zniesienia Fibo całości spadków z okolic 1,3485. Kurs nie zdołał się jednak trwale utrzymać powyżej tego poziomu, co zaowocowało lekkim umocnieniem dolara. Kluczowa dla obecnych wzrostów EURUSD będzie  strefy oporu na poziomie 1,32990-1,3300. Dopóki pozostajemy poniżej tego poziomu, bardzo prawdopodobna jest dalsza aprecjacja waluty amerykańskiej.

Opublikowane dzisiaj w nocy  notatki z ostatniego posiedzenia RBA oraz obawy związane z chińską gospodarką miały negatywny wpływ na notowania australijskiej waluty. Co prawda główna stopa procentowa pozostała w marcu na niezmienionym poziomie, to jednak Bank Australii podtrzymał swoje stanowisko do gotowości dalszego luzowania polityki monetarnej w przypadku pogorszenia  koniunktury. Co prawda z notatek wynika, że wciąż ryzyko spowolnienia może się zmaterializować, to jednak jest ono mniej prawdopodobne niż  miesiąc temu.  AUDUSD nie zdołał przełamać istotnej strefy oporu w rejonie 1,0620-1,0640, co było symptomem do powrotu do spadków na tej parze.

Podczas dzisiejszej sesji uwaga inwestorów skupi się wokół publikowanych danych z rynku nieruchomości USA oraz wystąpienia Bernanke.

EURPLN
Złoty pozostaje wyraźnie słabszy w dniu dzisiejszym. Para EURPLN odbiła się od dolanego ograniczenie wstęgi Bollingera BOLL (14;2) na wykresie 8h i kontynuuje wzrosty.  Najbliższym oporem pozostaje poziom 4,14, jednak jego przełamanie doprowadzi do powrotu notowań EURPLN w rejon 4,1600. Silnym wsparciem pozostaje rejon 4,10.

EURUSD
Eurodolar nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1,3260, co przyniosło powrót do spadków. W dalszym ciągu techniczny rynku na wykresach o dłuższym interwale czasowym sprzyja  powrotowi do spadków na tej parze, dopóki pozostajemy poniżej strefy oporu w rejonie 1,3290-1,3300. Dziś  możliwe jest kontynuacja spadków do poziomu 1,3165, gdzie najbliższe wsparcie wyznacza zniesienia 38,2% Fibo.

GBPUSD
Od czasu wyłamania się górą z kanału spadkowego GBPUSD kontynuuje wzrosty. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 1,5900. Dzisiaj nastroje na funcie pozostaje lekko korekcyjne, co może przełożyć się na powrót notowań GBPUSD w rejon 1,5820, gdzie wsparcie wyznacza górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie 1h.

AUDUSD
AUDUSD nie poradził sobie ze strefą oporu w rejonie 1,0620-1,0640, co z technicznego punktu widzenia było symptomem do powrotu do spadków. Lokalny szczyt został ustanowiony na poziomie 1,6038 wynikającym z połowy zniesienia całości spadków z okolic 1,0855.  Silnym wsparciem pozostaje tegoroczne minimum na poziomie 1,0420.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane