Korekta zagościła na europejskich giełdach

(Artur Szymański)
opublikowano: 10-01-2006, 15:16

We wtorek inwestorzy na zachodnich giełdach papierów wartościowych odpoczywają po tym jak na pierwszej sesji tygodnia indeksy ustanowiły wieloletnie rekordy. Korekta jest w tej sytuacji jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Nie ma powodu do obaw, bo obniżki indeksów są nieduże.

We wtorek inwestorzy na zachodnich giełdach papierów wartościowych odpoczywają po tym jak na pierwszej sesji tygodnia indeksy ustanowiły wieloletnie rekordy. Korekta jest w tej sytuacji jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Nie ma powodu do obaw, bo obniżki indeksów są nieduże.

Dziś strat raczej nie da się już odrobić, zwłaszcza w obliczu spodziewanych spadków na otwarciu handlu w Stanach Zjednoczonych. Tam nastroje pogarszają rozczarowujące wyniki największego na świecie producenta aluminium, Alcoa. Koncern poinformował o spadku zysku netto w IV kwartale.

Wpływa to negatywnie na notowania spółek branży metalowej w Europie. Tracą kursy BHP Billiton i Rio Tinto Group. Powodów do zadowolenia nie mają też akcjonariusze spółek ubezpieczeniowych. Merrill Lynch obniżył bowiem rekomendację dla walorów brytyjskich Royal & Sun Alliance Insurance oraz Prudentiala.

Spada również cena akcji Marks & Spencer, bo spółka podała prognozy, które rozczarowały inwestorów. Obawiają się oni, że sytuacja na rynku detalicznym w Wielkiej Brytanii będzie trudna w tym roku. Na niewiele się zdała publikacja wyników za III kwartał roku obrachunkowego. Okazało się, że sprzedaż w okresie świątecznym była lepsza od prognoz.

Zwyżkują natomiast akcje banku Fortis, bo UBS podniósł rekomendację z „neutralnie” do „kupuj”. Francuski Alstom także doczekał się pochlebnej rekomendacji autorstwa analityków Bear Stearns. Z kolei specjaliści Merrill Lynch docenili grecki bank EFG Eurobank Ergasias podnosząc dla jego akcji zalecenie do „kupuj”.

W górę idą notowania firmy energetycznej Scottish & Southern, trzeciego w Wielkiej Brytanii producenta energii elektrycznej. Mówi się, że akcjami spółki zainteresowany jest szwedzki Vattenfall i podobno zamierza złożyć ofertę na przejęcie S & S. To raczej nie zyskuje uznania w oczach akcjonariuszy szwedzkiej firmy, bo wartość akcji nieco spada. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane