Korporacyjne fundusze polują na start-upy

PAP
opublikowano: 17-08-2017, 16:44
aktualizacja: 17-08-2017, 16:45

Wzrasta rola korporacji w finansowaniu start-upów; w drugim kwartale tego roku tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne zrealizowały ok. 25 proc. tego typu transakcji na świecie, w 2010 r. było 12 proc. - wynika z analizy firmy doradczej KPMG.

W drugim kwartale 2017 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie łącznie ponad 40 mld dol., blisko 70 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Wartość inwestycji funduszy venture capital w Europie w pierwszych dwóch kwartałach br. wyniosła 4,1 mld dol., co stanowi ok. 10 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez fundusze na całym świecie w tym czasie. Jak podkreślili eksperci inwestycje w Europie mają na ogół mniejszą skalę – "mediana w przypadku finansowania we wczesnej fazie (tzw. seed) wyniosła 1 mln dol.".

Jak podano, 48 proc. środków inwestowanych przez fundusze służy finansowaniu firm produkujących oprogramowanie. Rośnie też znaczenie start-upów biotechnologicznych – na inwestycje w takie firmy fundusze przeznaczyły 3,9 mld dol. w dwóch pierwszych kwartałach br.

"Biorąc pod uwagę systematycznie rosnące nakłady finansowe na ochronę zdrowia nie należy się dziwić, że fundusze są coraz bardziej otwarte na sektor biotechnologiczny. Także amerykańskie korporacje, będące liderami cyfrowego biznesu IT coraz odważniej inwestują w spółki biotechnologiczne" – podkreślił, cytowany w komunikacie, Jerzy Kalinowski, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

W pierwszej połowie 2017 r. zainwestowano ponad 250 mln dol. w start-upy z branży "autotech", która obejmuje cyfrowe rozwiązania wykorzystywane w samochodach, ale również takie, które mogę wspomóc m.in. bezpieczeństwo czy ubezpieczenia pojazdów.

Analizy KPMG pokazują też, że korporacje coraz bardziej interesują się start-upami. "Tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne brały udział w prawie 25 proc. transakcji na całym świecie, podczas gdy 2010 r. tylko 12 proc. inwestycji było realizowanych przez korporacje" - wskazano.

Ponadto, jak zaznaczyli eksperci KPMG, w ostatnim kwartale pojawiło się kilka tzw. jednorożców (spółek o wartości ponad 1 mld dol.) i wzrosła średnia wartość inwestycji w pojedynczą spółkę realizowaną przez fundusze. "W przypadku finansowania we wczesnej fazie rozwoju (tzw. seed) ogólnoświatowa mediana wyniosła 1,4 mln dol. (w 2010 było to 0,4 mln dol.)" - wskazano. Dodano, że liczba transakcji w II kwartale br. spadła jednak o 24 proc. w porównaniu z II kwartałem 2016 r.

Jak podkreślili specjaliści, przy obecnym tempie rozwoju technologicznego korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz. "Dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital, które oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają przede wszystkim na celu inwestowanie w start-upy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój korporacji. W obecnej sytuacji także największe polskie grupy kapitałowe powinny tworzyć własne korporacyjne fundusze inwestycyjne, aby efektywniej pozyskiwać innowacje" – zaznaczył Kalinowski.

Według KPMG, większość krajów europejskich zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia start-upów dla krajowych gospodarek. Stąd coraz częściej są podejmowane inicjatywy ukierunkowane na zbudowanie systemu finansowania start-upów we wczesnej fazie, takie jak np. dalszy rozwój programu British Business Park w Wielkiej Brytanii, plany niemieckiego rządu odnośnie utworzenia specjalnego funduszu, który przez cztery lata przeznaczy ok. 500 mln euro na inwestycje w start-upy, czy francuskie plany utworzenia funduszu w wysokości 11 mld euro, który ma być przeznaczony na finansowanie innowacyjnych spółek.

Wielka Brytania nadal jest najważniejszym rynkiem venture capital w Europie - wynika z przedstawionej analizy. W II kwartale 2017 r. blisko 35 proc. wartości wszystkich europejskich inwestycji było lokowanych na brytyjskim rynku. Niemcy są drugim w kolejności rynkiem w Europie, na który przypada 16 proc. europejskich inwestycji.

"Berlin z ponad 500 mln euro zainwestowanymi w start-upy w II kwartale 2017 r. staje się coraz ważniejszym hubem dla start-upów w Europie. Na pewno warto, żeby Warszawa czy inne polskie aglomeracje aspirujące do pozycji centrów startupowych, przyjrzały się dokładnie systematycznym działaniom, które przyczyniły się do sukcesu Berlina" – ocenił Kalinowski. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu