Korzyści nie tylko finansowe

PAWEŁ DESKA zastępca dyrektora ds. technicznych Klima-Therm
opublikowano: 19-06-2017, 22:00

Na znaczeniu zyskują wszystkie nowoczesne rozwiązania, poprawiające wskaźniki efektywności energetycznej klimatyzacji i wykorzystujące energię odnawialną.

KOMENTARZ

 

 

Klimatyzacja w nowoczesnych budynkach komercyjnych jest standardem, a zapewnienie klientom i pracownikom właściwych parametrów w pomieszczeniach stało się koniecznością. Trudno nawet wyobrazić sobie sale widowiskowe, kinowe, konferencyjne czy biura i inne obiekty odwiedzane przez wiele osób jednocześnie bez wydajnej i komfortowej klimatyzacji.

Podobnie ma się sprawa z centrami handlowymi, które bez sprawnego chłodzenia latem omijane byłyby przez klientów, co przekładałoby się na niższe przychody ze sprzedaży. Oczywiście zapewnienie komfortowych warunków temperatury i wilgotności powietrza jest energochłonne. Na znaczeniu zyskują wszystkie nowoczesne rozwiązania, poprawiające wskaźniki efektywności energetycznej klimatyzacji i wykorzystujące energię odnawialną. Nowoczesne technologie sterowania i zarządzania układami chłodniczymi, freecooling, instalacje solarne, zwiększające energię kinetyczną czynnika w układach chłodniczych, na stałe zagościły w nowoczesnych obiektach komercyjnych.

Poza oszczędnością finansową w trakcie eksploatacji wartością dodaną takich rozwiązań jest możliwość uzyskania dodatkowych punktów w certyfikacji budynków zrównoważonych LEED bądź BREEM. Dzięki zastosowaniu np. instalacji solarnej w układzie chłodniczym możliwe jest uzyskanie dodatkowych punktów (nawet do 12), co może się przełożyć na osiągnięcie wyższej kategorii certyfikatu.

Rozliczenie opłat za klimatyzację może się odbywać na wiele sposobów. Często spotykane jest rozliczanie ryczałtowe uzależnione od powierzchni najmu. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne i sprawiedliwe dla wszystkich użytkowników. Jest wiele systemów monitorujących i rejestrujących pracę jednostek wewnętrznych klimatyzacji, a rozliczenie odbywa się na podstawie rzeczywistego wykorzystania ilości czynnika chłodniczego. W przypadku instalacji zasilanych wodą lodową są to tzw. liczniki ciepła (w tym przypadku chłodu).

W systemach bezpośredniego odparowania, czyli dla urządzeń, gdzie w przewodach krąży bezpośrednio czynnik chłodniczy (fluorowany), rozliczenie odbywa się na podstawie przepracowanego przez jednostki wewnętrzne czasu i warunków pracy. To wydajny i sprawiedliwy system rozliczeń. Wpływa bezpośrednio na świadomość użytkownika i pozwala na bardziej ekonomiczne i wydajne zarządzenie systemami klimatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAWEŁ DESKA zastępca dyrektora ds. technicznych Klima-Therm

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu