Korzystne zmiany w dotacjach na centra B+R

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Uproszczony system wyboru projektów i brak oceny formalnej — to ułatwienia w nowym konkursie dla firm stawiających na projekty badawcze

Jeszcze w tym miesiącu Ministerstwo Rozwoju uruchomi nabór dotacyjny dla przedsiębiorstw, które planują inwestycje w nowoczesną aparaturę, sprzęt i technologie. Polskie firmy coraz śmielej stawiają na budowę własnych działów badawczych i laboratoriów. Mogą też liczyć na zachęty podatkowe i łączyć je z dotacjami. W ten sposób obniżają koszty i ryzyko prowadzenia nowatorskich projektów. To już piąty konkurs, w którym zarówno firmy MSP, jak i duzi gracze będą starać się o dofinansowanie z działania 2.1 Programu Inteligentny Rozwój („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”). Tym razem według nowych zasad. Wysokość wsparcia w zależności od wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa wyniesie do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu.

— Jednym z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zwiększenie innowacyjności polskich firm. Mogą to uczynić poprzez rozwój i unowocześnienie swojej działalności, w czym niezwykle pomocne są własne centra badawczo-rozwojowe — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Ważne przełomowe prace

Przedsiębiorcy będą mogli stanąć w szranki o dotacje od 20 listopada do 19 stycznia. Budżet konkursu wynosi 460 mln zł. Tak duża kwota z pewnością zachęci przedsiębiorców do składania wniosków. Jednym z ważniejszych elementów dokumentacji jest agenda badawcza. Powinna ona zawierać szczegółowy plan prac, jakie zostaną zrealizowane podczas projektu i w okresie jego trwałości. Dla firm MSP i dużych przedsiębiorstw wynosi on odpowiednio 3 i 5 lat.

We wspomnianym dokumencie powinny znaleźć się też informacje o zespole badawczym i posiadanej lub planowanej do zakupu aparaturze badawczej. Do agendy warto dołączyć również plan współpracy z jednostkami naukowymi i opis dotyczący sposobów zarządzania ryzykiem oraz prawami własności intelektualnej. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju zmieniło kryteria oceny projektów. Do kryteriów merytorycznych premiujących dodało wymóg dotyczący m.in. wpisywania się przedsięwzięcia w obszar kluczowych branż i przełomowego charakteru planowanych prac B+R. Wnioskodawcy muszą ponadto wykazać współpracę z jednostkami naukowymi i wzrost zatrudnienia personelu badawczego. Premiowane są przedsiębiorstwa będące członkami Krajowych Klastrów Kluczowych lub mające wysoki stosunek nakładów na badania i rozwój do wydatków inwestycyjnych. Mimo trudnych do spełnienia kryteriów zainteresowanie konkursem jest spore. Firmy coraz chętniej inwestują w infrastrukturę potrzebną do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, czego rezultatem powinno być zwiększenie ogólnych nakładów sektora prywatnego na działania B+R.

Bez oceny formalnej

Dużym ułatwieniem dla firm jest zlikwidowanie przez Ministerstwo Rozwoju oceny formalnej. Co to oznacza w praktyce? Znacznie krótszy proces sprawdzania złożonych wniosków. W poprzednim konkursie trwał on dwa miesiące. Liczba kryteriów została zmniejszona z 25 do 18. Nowością, która spowoduje, że proces oceny będzie bardziej partnerski i przyjazny dla przedsiębiorcy, jest możliwość poprawy projektu zgodnie z uwagami i wskazówkami ekspertów merytorycznych w zakresie przewidzianym w Regulaminie Konkursu. Taką możliwość dała nowelizacja tzw. ustawy wdrożeniowej, która weszła w życie w sierpniu i w tym działaniu będzie wprowadzona jako w jednym z pierwszych w Programie Inteligentny Rozwój.

Duże szanse na grant

W dotychczasowych naborach wsparcie otrzymywała większość składanych projektów. W konkursie dobrze wypadają małe i średnie firmy. Być może dlatego, że w ramach oceny za swój status dostają dodatkowe punkty. Najtrudniej mają zaś duże firmy z województwa mazowieckiego. Powód? Muszą spełnić wymóg, zgodnie z którym planowana w ramach projektu działalność powinna być inna niż dotychczas prowadzona. Najwięcej projektów wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach dotyczy firm z sektora maszynowego, biotechnologicznego, chemicznego i life science. Są to branże o dużych potrzebach zmian i wysokim potencjalne pod kątem projektów badawczo-rozwojowych. Jeżeli firmy zrealizują dołączone do wniosków agendy badawcze, można oczekiwać, że dzięki większej konkurencyjności zyskają mocniejszą pozycję w swojej branży, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Komora Faradaya

Unijne dofinansowanie w tym działaniu zdobyła m.in. myślenicka grupa TelefonikaKable, producent przewodów i kabli. Otrzymała grant w wysokości 9,5 mln zł. Za te pieniądze powstanie laboratorium, dzięki któremu firma będzie mogła rozwijać innowacyjne produkty na skalę światową.

— W połowie ubiegłego roku przygotowaliśmy wniosek o dotację. Natomiast decyzję o jej przyznaniu otrzymaliśmy w kwietniu tego roku. Fundusze unijne przeznaczymy na rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego bydgoskiego zakładu grupy. W ramach projektu powstanie m.in. najnowocześniejsza na świecie komora ekranowana Faradaya, czyli metalowy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym. Potrzebujemy aparatury badawczej do rozwijania naszego asortymentu. Wartość całego projektu wynosi 35 mln zł — mówi Tomasz Draganek, dyrektor bydgoskiego zakładu grupy. Jak podkreśla, droga po grant nie była wcale prosta, ale opłaciła się. Spółka musiała rzetelnie uzasadnić znaczenie projektu.

— Po starannym przygotowaniu wniosku pod kątem merytorycznym jego obrona była już łatwym zadaniem, choć w przypadku kilku kryteriów dostaliśmy minimalną liczbę punków. Podczas panelu dyskusyjnego otrzymaliśmy rzeczowe pytania od ekspertów Ministerstwa Rozwoju i z powodzeniem na nie odpowiedzieliśmy — mówi z dumą Tomasz Draganek.

Firmy, które ubiegają się o granty na infrastrukturę badawczo-rozwojową, prowadzą zazwyczaj innowacyjną działalność i dzięki niej wpisują się w obowiązkowe kryteria konkursu. Nie mają problemu z ich spełnieniem na minimalnym poziomie. Walka dotyczy raczej uzyskania jak największej liczby punktów za poszczególne kryteria premiujące. Duże wyzwanie może stanowić dla nich również wykazanie tego, skąd będą miały pieniądze na wkład własny.

 

Warto wiedzieć

 

Przedsiębiorca może zdobyć maksymalnie 30 punktów. Wcześniej były to 32 pkt. Aby firma mogła uzyskać dofinansowanie, musi dostać pozytywną ocenę we wszystkich kryteriach obligatoryjnych (jest ich dziesięć) i minimum 15 punktów, w tym co najmniej 1 punkt w kryterium dotyczącym deklarowanego udziału nakładów na B+R.

Najważniejsze zasady konkursu „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R”

Kto może starać się o dotacje Przedsiębiorstwa MSP i duże firmy Od kiedy można składać wnioski 20 listopada Do kiedy można składać wnioski 19 stycznia Budżet konkursu 460 mln zł Rodzaj wspieranych projektów Przedsięwzięcia związane z budową i rozbudową własnej infrastruktury badawczo-rozwojowej Najczęstsze koszty kwalifikowane Grunty i budynki, roboty i materiały budowlane, środki trwałe wraz z kosztem instalacji i uruchomienia, koszty wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, know-how, nieopatentowana wiedza techniczna) Minimalna wartość kosztów projektu 2 mln zł Maksymalna wartość dofinansowania 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu Organizator naboru Ministerstwo Rozwoju — Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane