Kościński: nasza polityka fiskalna dała przestrzeń na ratowanie gospodarki

  • PAP
opublikowano: 08-02-2021, 15:40

Prowadzona przez nas polityka fiskalna, dała nam przestrzeń fiskalną na ratowanie gospodarki w dobie pandemii i dalsze jej wspieranie w powrocie na ścieżkę wzrostu m.in. przez inwestycje - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński na Twitterze.

"W najnowszym raporcie KE "Debt Sustainability Monitor 2020" za 2020 r. określającym zdolność krajów UE do obsługi zadłużenia, Polska znalazła się w grupie 4 państw najlepiej ocenianych pod względem ryzyka fiskalnego w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej" - wskazał w poniedziałkowym wpisie Kościński.

Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski
Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski

"To pokazuje, że prowadzona przez nas polityka fiskalna, skutkująca obniżką od 2016 r. długu do PKB o ponad 8 pkt. proc. dała nam przestrzeń fiskalną na ratowanie gospodarki w dobie pandemii i dalsze jej wspieranie w powrocie na ścieżkę wzrostu m.in. przez inwestycje" - ocenił.

W sobotę, Ministerstwo Finansów opublikowało na Twitterze, że według prognoz KE w 2021 roku Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów UE z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Powołując się na dane Eurostatu resort podał też, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg ESA 2010) w trzecim kwartale 2020 r. ukształtował się na poziomie 16,6 mld zł, tj. 2,9 proc. PKB. Tymczasem - jak zaznaczyło MF - średnia unijna za trzeci kwartał ubiegłego roku to 5,6 proc. w relacji do wielkości gospodarki. "Taki wynik plasuje Polskę wśród krajów z najmniejszym deficytem w UE" - podkreśliło w sobotę ministerstwo.

Resort podał też, że w 2020 r. Polska miała jedno z najłagodniejszych spowolnień (-3,6 proc. PKB). "To znacznie poniżej średniej dla całej UE (-7,4 proc.), jak i średniej dla państw o podobnej do Polski wielkości gospodarki" - wskazało MF.

Zgodnie z prognozami KE - jak czytamy na Twitterze resortu finansów - deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce (8,8 proc. PKB) jest bliski średniej UE - jak zaznaczono - "w warunkach znaczącego wsparcia państwa dla gospodarki w czasie kryzysu, szacowanego przez KE na około 5,3 proc. PKB".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane