Czytasz dzięki

Kościński: propozycje dotyczące nowelizacji budżetu - w ciągu "tygodni"

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 11:33
aktualizacja: 01-07-2020, 12:58

W ciągu "tygodni" powinniśmy przedstawić propozycje dotyczące nowelizacji budżetu - poinformował w środę na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

"W ciągu tygodni będziemy gotowi do przedstawienia propozycji dotyczących nowelizacji budżetu" - powiedział minister finansów.

Szef resortu ocenił, że dochody budżetowe były lepsze niż zakładało to wcześniej Ministerstwo Finansów.

"Finanse publiczne mają się dobrze. (...) Z naszych analiz wynika, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, oczywiście w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami.(...) Dane pokazują, że wychodzimy z pandemii, na tym etapie oczywiście, nie wiemy co będzie w przyszłości. Na tym etapie widać, że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć rozwój gospodarki niż na ratowanie" - powiedział Kościński.

Minister powiedział też, że spodziewa się, iż wyjście z kryzysu gospodarczego w Polsce będzie bliższe litery V, co oznaczałoby szybsze odbicie gospodarki.

"Dane, które mamy są bardzo pozytywne, lepsze niż nasze prognozy, będzie to (odbicie gospodarcze - PAP) bliżej V niż innej litery" - stwierdził Kościński.

Szef resortu finansów zapowiedział też, że reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) zostanie najprawdopodobniej przesunięta na przyszły rok. "Jeśli chodzi o OFE to pewnie będzie w przyszłym roku, jeszcze robimy analizę" - powiedział Kościński.

Minister Kościński przypomniał też, że od 1 lipca zaczęła obowiązywać nowa Matryca VAT, która ujednolica stawki.

"Wraz z początkiem drugiego półrocza startuje wiele naszych rozwiązań, korzystnych dla przedsiębiorców i obywateli, ważnych dla szybkiego powrotu naszej gospodarki na tory wzrostu po COVID-19. Nie tylko uprościliśmy stawki VAT aby były łatwiejsze do stosowania przez przedsiębiorców, ale również je obniżyliśmy" - powiedział Kościński.

Dodał, że dzięki ujednoliceniu Matrycy VAT, w kieszeniach obywateli każdego roku pozostanie około 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane