Kościński: realny PKB przekroczył już poziom sprzed pandemii

  • PAP
opublikowano: 13-08-2021, 12:25

W II kwartale br. realny PKB przekroczył poziom sprzed pandemii, czyli z IV kw. 2019 roku – powiedział PAP w piątek minister finansów Tadeusz Kościński.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek szybki szacunek wzrostu PKB w II kw. 2021 r. Według wstępnych danych wzrost gospodarczy w II kw. br. wyniósł 10,9 proc. w stosunku do II kw. 2020 r.

Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski
Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski

„Ostatnie miesiące przyniosły ożywienie i poprawę aktywności gospodarczej w Polsce. W II kwartale 2021 r. nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu PKB do 1,9 proc. (kw. do kw.) z 1,3 proc. po korekcie w górę kwartał wcześniej. Oznacza to, że już w II kwartale br. realny PKB przekroczył poziom sprzed pandemii (czyli z IV kw. 2019). PKB był też o 10,9 proc. wyższy niż przed rokiem, a wysoka dynamika w tym ujęciu to efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku. Dane przedstawione przez GUS były generalnie zbliżone do naszych oczekiwań” – powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

Oficjalna prognoza Ministerstwa Finansów mówi, że wzrost PKB w 2021 r. wyniesie 3,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane