Kościński: S&P zwróciła uwagę na bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego w Polsce

PAP
opublikowano: 05-10-2021, 10:34

Agencja S&P podtrzymując wysoką ocenę ratingową Polski, zwróciła w swoim raporcie uwagę na bezpieczny poziom naszego długu publicznego i prywatnego - wskazał minister finansów Tadeusz Kościński.

Agencja S&P Global Ratings nie opublikowała w piątek nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski pozostała na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Oprócz Polski nowego raportu ratingowego S&P nie wydała w piątek dla kilku innych zagranicznych podmiotów.

Resort finansów zaznaczył we wtorkowym komunikacie, że w poniedziałek agencja S&P opublikowała krótki raport o Polsce, w którym wskazuje m.in. na zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego, zdrowy sektor bankowy oraz relatywnie głęboki krajowy rynek kapitałowy jako podstawy utrzymania oceny ratingowej.

Według szefa resortu finansów, stabilna sytuacja fiskalna w Polsce jest dostrzegana przez największe agencje ratingowe. "Agencja S&P, podtrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, zwróciła w swoim raporcie szczególną uwagę na bezpieczny poziom naszego długu publicznego i prywatnego" - zaznaczył.

"Obserwujemy dziś wyraźne odbicie naszej gospodarki. Udało nam się przy tym zachować dobrą kondycję finansów publicznych. Nie byłoby to możliwe, bez odpowiedzialnej polityki naszego rządu" - ocenił Kościński.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, odbicie gospodarki w pierwszej połowie 2021 roku było szybsze niż zakładała agencja, w związku z czym podwyższyła swoje prognozy wzrostu na rok 2021 do 5,1 proc. Agencja przewiduje, że wzrost w 2022 roku, wsparty dodatkowymi środkami z UE oraz programem „Polski Ład”, osiągnie 5,3 proc.

Resort wskazał, że według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę wzrostu bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Z drugiej strony, rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby w wyniku pandemii znacznie spowolnił wzrost gospodarczy i prognozy wzrostu w średniej perspektywie, co doprowadziłoby do pogorszenia się sytuacji fiskalnej poniżej oczekiwań. Negatywny wpływ na rating mogą mieć również znacznie mniejsze wpływy środków z UE oraz wymagalność potencjalnych zobowiązań finansowych związanych z rządowymi działaniami antykryzysowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane