Kościół bierze z Unii - prasa

(Marek Druś)
opublikowano: 02-11-2006, 07:30

Duchowni z Polski wschodniej narzekają, że nie mają szans na zdobycie z UE pieniędzy na remont zabytków, bo procedury unijne są zbyt skomplikowane. W Wielkopolsce takiego problemu nie ma, twierdzi "Głos Wielkopolski". Archidiecezja poznańska potrafiła zdobyć ponad 20 milionów złotych. Z unijnej szansy nie skorzystały jednak archidiecezja gnieźnieńska i diecezja kaliska.

Duchowni z Polski wschodniej narzekają, że nie mają szans na zdobycie z UE pieniędzy na remont zabytków, bo procedury unijne są zbyt skomplikowane. W Wielkopolsce takiego problemu nie ma, twierdzi "Głos Wielkopolski". Archidiecezja poznańska potrafiła zdobyć ponad 20 milionów złotych. Z unijnej szansy nie skorzystały jednak archidiecezja gnieźnieńska i diecezja kaliska.

Z raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że w latach 2004-2006 Kościoły i klasztory z unijnych pieniędzy (tak zwany ZPORR) wyciągnęły około 116 mln zł. Aż 20 procent tej kwoty przypada na archidiecezję poznańską.

Jak przyznaje Wojciech Jankowiak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, zasada zdobywania unijnych pieniędzy przez Kościół jest jedna: ľ Szanse mają przede wszystkim większe projekty, podkreśla.

Dlatego wysoko oceniono projekt Fary czy Ojców Franciszkanów z Poznania. Biedne parafie z małych wiosek nie mają szans, dlatego walczą o dotacje wspólnie. Ponad 4,3 miliona złotych dofinansowania z funduszy unijnych otrzymała archidiecezja poznańska na założenie zabezpieczeń przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych w 58 kościołach.

Za unijne pieniądze remontowana jest już Akademia Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim. Nową siedzibę będzie miało zarówno Archiwum, jak i Muzeum Archidiecezjalne, gdzie wyeksponowane zostaną między innymi pamiątki związane z Janem Pawłem II. Archidiecezja poznańska ma jeszcze szansę na dodatkowe 4 miliony złotych z unijnego Funduszu Norweskiego. Za te pieniądze wyremontuje pięć drewnianych kościołów w diecezji: w Zakrzewie koło Rawicza, Jeżewie, Brodach, Bronikowie koło Kościana i Domachowie koło Gostynia.

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu