Kościuszko odda akcje

GRA
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Jan Kościuszko podaruje Polskiemu Jadłu część swoich akcji. Stawia jednak warunki.

Jan Kościuszko podaruje Polskiemu Jadłu część swoich akcji. Stawia jednak warunki.

Restauracyjna spółka dostanie wsparcie od głównego akcjonariusza — Jana Kościuszki. Zadeklarował on, że przekaże firmie w formie darowizny pakiet 2,4 mln akcji. To niebagatelny podarunek, ponieważ rynkowa wycena tych papierów sięga 7,2 mln zł.

— Daję te akcje, ale warunkowo. Mają posłużyć do jednego z dwóch celów: albo będą zabezpieczeniem obligacji, które spółka wyemituje, albo zostaną sprzedane inwestorowi finansowemu — mówi Jan Kościuszko, który pełni również funkcję prezesa Polskiego Jadła.

O tym, która z dwóch opcji zostanie wybrana, zarząd zadecyduje do końca pierwszego kwartału. Rozmawia już zresztą z inwestorem, który mógłby być zainteresowany zakupem akcji Polskiego Jadła.

Spółka potrzebuje pieniędzy, ponieważ miniony rok był wyjątkowo zły dla branży gastronomicznej. Początkowo zarząd rozważał emisję akcji, ale w końcu nie zdecydował się na tę operację.

— Darowizna ma tę zaletę, że pozwoli szybciej dokapitalizować spółkę. Poza tym nie spowoduje rozwodnienia kapitału, a ja i tak zachowam kontrolny pakiet akcji — argumentuje Jan Kościuszko.

Pieniądze Polskie Jadło przeznaczy na dokończenie inwestycji, rozwój systemu sprzedaży dań gotowych, w tym produktów mącznych, oraz zasilenie środków obrotowych.

— Rozwój segmentu dań gotowych jest dla nas ważny, ponieważ uniezależnia nas od wahań koniunktury — wyjaśnia Jan Kościuszko.

Polskie Jadło nie ogłosiło jeszcze wyników za cały 2009 r. Narastająco po trzech kwartałach ma 12,7 mln zł przychodów i 1,1 mln zł zysku netto. W listopadzie zarząd szacował, że w 2010 r. zysk operacyjny powinien sięgnąć 15-20 mln zł, a zysk wynikający z przeszacowania majątku 90-100 mln zł. Teraz prezes bagatelizuje te zapowiedzi.

— W dzisiejszych czasach prognozowanie to wróżenie z fusów — mówi krótko Jan Kościuszko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy