Kosiniak-Kamysz: przegląd systemu emerytalnego gotowy do połowy czerwca

PAP
opublikowano: 06-06-2013, 10:40

Przegląd systemu emerytalnego będzie gotowy do połowy czerwca - powiedział w czwartek w "Sygnałach Dnia " minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Jesteśmy na finale prac, trochę się to przedłużyło. (...) Mam nadzieję, że będziemy ze wszystkim gotowi do połowy czerwca, tak jak ostatnio zapowiadał pan premier Rostowski. Trwają ostatnie szlify - tak bym to określił - nad tym raportem, by można go było przedstawić opinii publicznej, żeby był też przedmiotem dyskusji i debaty" - powiedział minister.

"Ten raport (ws. działania OFE - PAP) będzie troszkę szerzej pokazywał całą perspektywę zmian systemu emerytalnego w Polsce, która się dokonała w Polsce od 1999 r., podsumowując niektóre rzeczy, oceniając. Myślę, że ciekawym elementem będzie też porównanie z innymi państwami" - dodał.

Jak wynika z informacji PAP, dokument ma teraz trafić do premiera i jeśli zyska jego akceptację, zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że system emerytalny przede wszystkim ma zapewniać świadczenia dożywotnie, waloryzowane, bezpieczne, bez dodatkowych obciążeń.

"Są określone zadania, które stoją przed rządem, przed parlamentem, czyli określenie sposobu wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Jasno mówiliśmy, na jakich zasadach będziemy budować, żeby był system, który daje poczucie bezpieczeństwa przyszłym emerytom, nie nakłada na nich dodatkowych obciążeń związanych z uzyskiwanie świadczenia emerytalnego, zachowuje też relacje do rzeczywistości, czyli emerytura ta musi być waloryzowana. To jest na pewno jedno z podstawowych zadań w najbliższym czasie" - powiedział.

Dodał, że świadczenia muszą być "bezpieczne, bez obciążeń i waloryzowane. To są te fundamenty, na których budujemy rozwiązania".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu