Kosmiczny startup Richarda Bransona wstrzymuje działalność, zwalnia 85 proc. pracowników

opublikowano: 31-03-2023, 07:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Virgin Orbit Holdings, spółka powołana do życia przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, ogłosiła bezterminowe zawieszenie działalności z powodu braku możliwości pozyskania nowego kapitału, informuje Bloomberg.

Virgin Orbit miał zajmować się tanim umieszczaniem satelitów na orbicie, wykorzystując do tego rakiety wynoszone na dużą wysokość przez zmodyfikowany samolot Boeing 747. Jej klientem była m.in. polska spółka SatRev budująca małe satelity. Virgin Orbit zatrudniał 675 osób. Zwolni 85 proc., a pozostałe 15 proc. zajmie się likwidacją działalności.

fot. HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum
fot. HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum

W styczniu tego roku próba umieszczenia satelity na orbicie przez Virgin Orbit zakończyła się niepowodzeniem. Spowodowało to gwałtowną przecenę spółki na giełdzie, na którą weszła pod koniec 2021 roku przez fuzję z tzw. spółką w ciemno. Wówczas Virgin Orbit wyceniano na 3,7 mld USD. Obecnie to ok. 110 mln USD. W czwartek na zamknięciu sesji na Nasdaq kurs spółki spadał o 16 proc. do 0,34 USD. W handlu posesyjnym, w związku z ogłoszeniem wstrzymania działalności, cena akcji runęła o 44 proc. do 0,15 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane