Kossowski: Nie ma przesłanek do zmian cen rosyjskiego gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 14:20

Zdaniem prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marka Kossowskiego, nie ma żadnych powodów ani przesłanek, by zasady ustalania ceny rosyjskiego gazu, zawarte w kontrakcie jamalskim, zmieniły się dla Polski na niekorzyść.

Zdaniem prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marka Kossowskiego, nie ma żadnych powodów ani przesłanek, by zasady ustalania ceny rosyjskiego gazu, zawarte w kontrakcie jamalskim, zmieniły się dla Polski na niekorzyść.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Kossowski podkreślił, że zasady kształtowania ceny gazu, zawarte w tzw. kontrakcie jamalskim, obowiązującym do 2020 r., określone są wzorem matematycznym, opartym na ściśle określonych parametrach.

Prezes PGNiG dodał, że w przyszłym tygodniu PGNiG przygotuje odpowiedź dla strony rosyjskiej na pismo z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen paliwa.

W miniony wtorek PGNiG poinformowało, że spółka zależna Gazpromu - Gazexport - wystosowała do polskiego koncernu list, w którym zwraca się z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen gazu dostarczanego do Polski na mocy umowy z 1996 r.

Kossowski podkreślił, że według ocen spółki, "formuła cenowa zawarta w tym kontrakcie i jego otoczenie biznesowe w żaden sposób nie wskazują, by istniała potrzeba korygowania go w sposób niekorzystny" dla PGNIG, a co za tym idzie odbiorców rosyjskiego gazu.

Zdaniem prezesa PGNiG, umowa daje gwarancje ceny, i - jak podkreślił - "została podpisana zgodnie z wolą stron i zgodnie ze światowymi standardami". Kossowski wyjaśnił, że w kontrakcie są zapisy dotyczące zasad kształtowania cen gazu.

Te zasady - jak powiedział - mają formułę wzoru matematycznego, a wszystkie parametry są ściśle określone. "Nic się nie stało, by te parametry mogły ulec zmianie" - dodał Kossowski.

Prezes PGNiG nie chciał ustosunkować się do sugestii rosyjskiej prasy, że proponowane przez Rosję renegocjacje cen mogą mieć charakter polityczny.

Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", informując o propozycji renegocjacji cen gazu, złożonej PGNiG przez Gazprom, przytoczyła wypowiedzi moskiewskich analityków i napisała, iż "nie można wykluczyć, że oprócz czysto ekonomicznych aspektów, inicjatywa Gazpromu ma też podtekst polityczny".

Choć Kossowski nie wykluczył charakteru politycznego propozycji Gazexportu, zaznaczył, że spółka będzie reagować na nią w sposób biznesowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane