Kossowski: Rezygnuję dla dobra PGNiG i Skarbu Państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 14:42

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marek Kossowski, który w środę zrezygnował ze stanowiska, powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że ta decyzja wynika z troski o dobro spółki i Skarbu Państwa. Decyzja Kossowskiego zapadła po jego spotkaniu w środę wieczorem w resorcie skarbu; Skarb Państwa jest większościowym akcjonariuszem PGNiG.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marek Kossowski, który w środę zrezygnował ze stanowiska, powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że ta decyzja wynika z troski o dobro spółki i Skarbu Państwa. Decyzja Kossowskiego zapadła po jego spotkaniu w środę wieczorem w resorcie skarbu; Skarb Państwa jest większościowym akcjonariuszem PGNiG.

"Od pewnego czasu trwały konsultacje na temat ciągłości zarządzania PGNiG, sugerowaliśmy pewne rozwiązania, które dawały pełne gwarancje ustąpienia czy to całego, czy części zarządu (...), jak wnioskuję z wczorajszych rozmów to nie było do zaakceptowania" - powiedział Kossowski, odnosząc się do środowych rozmów z ministrem skarbu Andrzejem Mikoszem.

Zapewnił jednak , że podjęta decyzja "jest moją decyzją, podjętą przeze mnie i wynika z moich przemyśleń"

Zdaniem Kossowskiego, jego rezygnacja pozwoli na "uniknięcie konfliktu zarządu z dominującym akcjonariuszem". Kossowski przestanie być prezesem PGNiG od 1 stycznia 2006 r.

Jak powiedział Kossowski, jego decyzja daje możliwość zgodnego z prawem i zasadami ładu korporacyjnego przeprowadzenia zmiany na stanowisku prezesa zarządu spółki.

"Składając rezygnację praktycznie otworzyłem możliwość prawie natychmiastowego ogłoszenia konkursu na stanowisko prezesa zarządu PGNiG" - powiedział. Wyraził  nadzieję, że jego następca będzie mógł objąć stanowisko 1 stycznia 2006 r.

NWZA w sprawie zmian we władzach spółki zwołane zostało na 12 grudnia tego roku. Na początku listopada resort skarbu, główny akcjonariusz PGNiG, ogłosił, że chce zwołać NWZA spółki w celu przeprowadzenia zmian w jej władzach.

Kilka dni później minister gospodarki Piotr Woźniak poinformował, że oczekuje odwołania do połowy grudnia dotychczasowego zarządu spółki z prezesem Markiem Kossowskim na czele.

"Zarząd miał pewne możliwości prawne, by zabiegać o przesuwanie terminu WZA spółki, ale w związku z tym, że jesteśmy odpowiedzialni, i całemu zarządowi leży na sercu dobro firmy, a pośrednio i Skarbu Państwa, podjęliśmy taką decyzję" - wyjaśnił Kossowski.

Na pytanie dziennikarzy, czy zdąży podpisać list intencyjny z Gaz de France w sprawie współpracy przy realizacji projektu terminala LNG (gazu skroplonego), Kossowski powiedział, że "pozostaje kwestia uzgodnienia listu i porozumienia między Gaz de France i PGNiG. Myślę, że będzie to możliwe, ale czy ja to podpiszę - trudno powiedzieć".

Zapowiedział przy tym, że od 1 grudnia idzie na urlop, a do tej pory będzie się starał "unikać reprezentowania spółki w ważnych decyzjach".

Marek Kossowski pełni funkcję prezesa PGNiG od 2003 r.; wcześniej był wiceministrem gospodarki w rządzie Leszka Millera.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane