Kostin: groźba wybuchu III Wojny Światowej martwi bardziej niż sankcje USA

opublikowano: 23-05-2018, 09:16
aktualizacja: 23-05-2018, 09:21

Napięcia dyplomatyczne i agresywna polityka USA wobec Rosji są większym powodem do zmartwienia niż sankcje gospodarcze, uważa Andriej Kostin, szef kontrolowanego przez państwo rosyjskiego VTB Banku.

- To co martwi mnie bardziej niż jakiekolwiek sankcje gospodarcze, to że po raz pierwszy od kubańskiego kryzysu rakietowego ludzie, przynajmniej w Rosji, a prawdopodobnie także w Ameryce, zaczęli czuć, że jest większa groźba wybuchu III Wojny Światowej – powiedział Kostin w wywiadzie dla CNBC. 

Andriej Kostin
Zobacz więcej

Andriej Kostin Bloomberg

Szef jednego z największych rosyjskich kredytodawców wskazał na niedawny sondaż w Rosji, który pokazał, że 55 proc. badanych uważa iż III Wojna Światowa jest możliwa z powodu agresywnej polityki USA.

- Świat stał się dużo bardziej niebezpiecznym miejscem do życia. To jest wielkie zmartwienie – stwierdził Kostin.

Szef VTB Banku został objęty ostatnimi sankcjami USA jako człowiek zbliżony do najwyższych szczebli władzy w Rosji. Twierdzi, że jak dotąd nie miało to wpływu na jego życie. Uważa jednocześnie, że objęcie go sankcjami było „nieuczciwe”, bo nie jest urzędnikiem.

- Jestem bankierem – podkreślił Kostin.

Zwrócił uwagę, że choć wcześniejsze sankcje za anektowanie Krymu osłabiły rosyjską gospodarkę w latach 2015-2016, to w 2017 roku rosła. Przyczyniły się jednak do zjednoczenie rosyjskiego społeczeństwa, uważa szef VTB Banku.

- Niestety, umocniły uczucia antyamerykańskiej w społeczeństwie Rosji – zauważył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu