Kostin: rosyjska gospodarka do jesieni może osiągnąć poziom sprzed pandemii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2021, 14:17

Andriej Kostin, dyrektor wykonawczy banku VTB oczekuje, że do jesieni rosyjska gospodarka ma szanse powrócić do poziomu sprzed kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, informuje Reuters.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Artur Janas/Pixabay

Zarządzający drugim pod względem wielkości bankiem w Rosji prognozuje, że PKB w 2021 r. może wzrosnąć o około 3,7 proc. Podkreśla, że optymizmem szczególnie napawa obserwowany od jakiegoś czasu wzrost cen surowców, co może świadczyć o odbudowującym się popycie, a Rosja jest czołowym eksporterem m.in. ropy, gazu, niklu czy złota.

Zakładając utrzymanie się dotychczasowym trendów na rynku surowcowym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesienią nasza gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii – stwierdził Kostin.

Podobna prognozę odnośnie wzrostu PKB prezentuje też rosyjska agencja ratingowa ACRA. Zastrzega jednak, że scenariusz ma szansę na realizację w przypadku umocnienia rubla i braku nowych sankcji polityczno-gospodarczych, których zaostrzenie wydaje się w obecnej chwili prawdopodobne w związku ze sprawą aresztowania Aleksieja Nawalnego, znanego opozycjonisty Kremla.

Rosyjski rząd zapowiedziała wcześniej, że planuje w tym roku obniżyć dodatkowe wsparcie gospodarki do około 1 proc. PKB, z 4,5 proc. w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane