Bridgestone, Mars, Barlinek i Rockwool inwestują

opublikowano: 04-09-2019, 22:00

23 projekty za 1,5 mld zł, w tym kilkanaście dużych inwestycji, m.in. firm Bridgestone, Mars, Barlinek i Rockwool — to będzie rekordowy rok.

To się nazywa kumulacja. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE) wydała w tym roku 23 decyzje o wsparciu. Co projekt, to większy.

Wśród 23 inwestorów, którym kierowana przez Krzysztofa Kielca
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku decyzje o
przyznaniu pomocy publicznej, jest 11 małych i średnich firm oraz 10 polskich.
Zobacz więcej

PRAWIE PÓŁ NA PÓŁ:

Wśród 23 inwestorów, którym kierowana przez Krzysztofa Kielca Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku decyzje o przyznaniu pomocy publicznej, jest 11 małych i średnich firm oraz 10 polskich. Fot. ARC

— Łącznie firmy zadeklarowały inwestycje za ponad 1,5 mld zł i stworzenie 430 miejsc pracy. Wisienką na torcie jest lipcowy projekt firmy Downgate, która w Kołbaskowie pod Szczecinem wybuduje zakład wózków widłowych za 266 mln zł. To bardzo piękna inwestycja greenfield, w ramach której oprócz fabryki powstanie dział badań i rozwoju, czyli miejsca pracy dla specjalistycznej kadry. Łącznie zatrudnienie wyniesie 166 osób — mówi Krzysztof Kielec, prezes KSSSE.

Z danych KRS wynika, że właścicielami zarejestrowanej pod koniec 2018 r. spółki są Blackstones i niemiecki Linde Material Handling, czyli jeden z największych na świecie producentów wózków widłowych, który ma ponad 700 zakładów produkcyjnych i placówek serwisowych w ponad stu krajach, a zatrudnia 13 tys. osób.

— Wydaliśmy też bardzo ciekawą decyzję dla firmy Rockwool Polska, która kosztem 200 mln zł rozbuduje zakład w Sulechowie pod Zieloną Górą — mówi prezes kostrzyńskiej strefy.

Producent materiałów izolacyjnych i produktów akustycznych z wełny mineralnej postawi m.in. budynek produkcyjny i magazyn surowców. W związku z nowym projektem stworzy 50 miejsc pracy. Kolejny duży inwestor to Mars Polska, który zwiększy moce fabryki gum do żucia w Poznaniu i wyda 162 mln zł.

— Rozbuduje się też Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim. To projekt za 100,3 mln zł — zaznacza Krzysztof Kielec.

Podobną kwotę, w Krzyżownikach w gminie Kleszczewo, zainwestuje Aluplast — powstanie nowy zakład profili okiennych i drzwi z PCV, w którym kontynuowana będzie produkcja wyrobów wytwarzanych dotychczas w Poznaniu. Docelowo będzie tu pracować ok. 500 osób, większość zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej, a 50 pracowników zostanie przeniesionych z zakładu w Poznaniu. 79,9 mln zł wyda na rozbudowę w Budzyniu Kabat Tyre, producent opon i dętek, który zamierza też stworzyć laboratorium i dział R&D. Barlinek za-inwestuje 60 mln zł i zwiększy moce fabryki podłóg.

— Bardzo ciekawy jest projekt firmy Coper-nicus, która w Szczecinie zainwestuje 25 mln zł w zakład wtryskiwaczy do podskórnego podawania leków — mówi szef KSSSE.

W strefie inwestują także: Voit (elementy metalowe), Polchar (karbonizat), P3ES (usługi dla biznesu), Tomhold (magazyn), VT-Sport (łodzie motorowe), Timbex (usługi projektowe), Gedia Poland (podzespoły samochodowe), Kirchhoff Polska (elementy karoserii), Perceptus (IT), Stolzle (szkło), Heinen (garbowanie skór), Limpak (opakowania), Asprod (wyroby piekarnicze), Nowavent (urządzenia chłodnicze i wentylacyjne) oraz IQ Metal (komponenty ze stali).

— Wiele z tych projektów korzysta ze zwolnień podatkowych dzięki temu, że Polska Strefa Inwestycji [zmiany w ustawie weszły w życie rok temu — red.] obejmuje cały kraj. Zwiększyliśmy obszar oddziaływania, nie jesteśmy niczym ograniczeni, to nam dało nowe możliwości. Mamy kilkanaście projektów małych i średnich firm, w większości z polskim kapitałem. Pod tym względem ten rok będzie na pewno przełomowy. Jeśli utrzyma się tempo wydawania decyzji — a przygotowujemy kilka kolejnych — będzie przełomowy także pod względem nakładów — przewiduje Krzysztof Kielec.

W ubiegłym roku kostrzyńska strefa wydała 15 zezwoleńi decyzji,w których firmy zadeklarowały 590 mln zł nakładów i 381 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy