Koszt finansowania firm długiem w Europie wyższy niż w szczycie pandemii

opublikowano: 29-04-2022, 12:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średnia rentowność denominowanych w euro obligacji spółek o ratingu inwestycyjnym sięgnęła 2,06 proc. w czwartek i była wyższa od najwyższego poziomu zanotowanego podczas pandemii, informuje Bloomberg.

Koszt finansowania firm długiem w Europie jest obecnie najwyższy od 2014 roku, wskazuje agencja. Wzrost rentowności obligacji spółek powyżej szczytu z pandemii to kolejny kamień milowy dla europejskiego rynku kredytu doświadczającego obecnie największej przeceny w historii. Bloomberg zwraca uwagę, że inwestorzy otrzymują ciosy z wszystkich stron. Rekordowa inflacja zwiększa ryzyko wzrostu stóp w sytuacji rosnących obaw spowolnienia gospodarczego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Zacieśnianie polityki przez banki centralne w środowisku słabnącego wzrostu to nie jest scenariusz, z którym rynki rozwinięte musiały się liczyć od dekad i podejrzewamy, że aktywa wyższego ryzyka nie poradzą sobie z tym dobrze – napisali stratedzy banku Barclay’s. – Biorąc pod uwagę miriady niepewności i czynników wykraczających poza możliwości naszej analizy rekomendujemy daleko idącą ostrożność – dodali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane