Kosztowne uprawnienia

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Rządowy projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych przeszedł w czwartek pierwsze czytanie w Sejmie. Niestety, nie rozwiązuje większości problemów, wprowadza natomiast nowe, które cieniem położą się na relacjach partnerów społecznych. Podstawowym celem nowelizacji jest rozszerzenie prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych, w celu wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Taką regulację organizacje pracodawców popierają. Jednak trzeba niezwykle precyzyjne zapisać prawa zrzeszania się dla pracowników i innych osób zatrudnionych.

Projekt nie uwzględnia zasadniczych zastrzeżeń pracodawców i licznych ekspertów. Chodzi o bardzo rozbudowane uprawnienia przyznane osobom wykonującym pracę zarobkową w zakresie, jaki przysługuje obecnie związkowcom; nową definicję zakładowej organizacji związkowej i jej uprawnień; przyznanie organizacjom tworzonym wyłącznie przez osoby wykonujące pracę zarobkową prawa do zawierania układów zbiorowych pracy. Poszerza się krąg pracodawców zmuszonych do ponoszenia kosztów działania organizacji związkowych. Przyznanie osobom wykonującym pracę zarobkową prawa do ochrony przed zwolnieniem, płatnych oddelegowań i zwolnień z pracy, a także ustanowienie obowiązku potrącenia składki związkowej z wynagrodzenia jest wyrazem braku poszanowania niezależności podmiotów zbiorowego prawa pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu