Koszty gigantycznej restrukturyzacji uderzą w wyniki Commerzbanku

  • Paweł Makosz
opublikowano: 24-03-2021, 12:20

Commerzbank oczekuje, że bieżący rok zamknie drugą z rzędu stratą. W głównej mierze ujemny wynik będzie następstwem ogromnych kosztów związanych z restrukturyzacją niemieckiego banku.

Jeden z największych kredytodawców w Niemczech jednak nie na wszystkich poziomach działalności ma być pod kreską. Oczekuje, że na poziomie operacyjnym odnotuje zysk. Jednak sięgające 900 mln EUR koszty związane z programem restrukturyzacyjnym oraz rezerwy na straty kredytowe w wysokości od 800 mln do 1,2 mld EUR prawdopodobnie doprowadzą do kolejnej straty netto.

Commerzbank
Commerzbank

Pod kierownictwem nowego dyrektora generalnego Manfreda Knofa, który w styczniu przejął stery, Commerzbank skupia się obecnie na redukcji kosztów.

Planowane są masowe zwolnienia. Pracę ma stracić około 1/3 niemieckich pracowników. Zamknięta ma być prawie połowa oddziałów detalicznych i około 30 proc. zagranicznych placówek. Oszczędności z tego tytułu mają sięgnąć 1,4 mld EUR rocznie.

– Obecny rok finansowy jest ważnym pierwszym krokiem dla nowej strategii Commerzbanku. Przewidujemy nieznaczny spadek dochodów w nadchodzących dwunastu miesiącach. Będzie to wynikiem restrukturyzacji oraz większego nacisku na efektywniejsze wykorzystanie kapitału własnego - powiedział Manfred Knof.

Z kolei dyrektor finansowa banku, Bettina Orlopp stwierdziła, że osiągnięcie zysku po opodatkowaniu będzie w tym roku dużym wyzwaniem. W ubiegłym bank zanotował stratę netto w wysokości 2,87 mld EUR, po tym jak dokonał odpisów na aktywa dotknięte pandemią i zaksięgował koszty związane z przyszłymi redukcjami zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane