Koszty psują firmom finanse

JKW
opublikowano: 23-11-2011, 00:00

Wydatki statystycznego przedsiębiorstwa rosną szybciej niż przychody. A będzie jeszcze gorzej.

W budżetach polskich firm pojawiają się pierwsze symptomy drugiej fali kryzysu. Średnie i duże przedsiębiorstwa zarobiły w trzecim kwartale na czysto 21,2 mld zł — podał Główny Urząd Statystyczny. To o 13 mld zł mniej niż w poprzednim, rekordowym kwartale. To też najgorszy wynik zanotowany w trzecim kwartale od 2006 r.

— Dane zaskoczyły negatywnie. Publikowane dotąd wyniki finansowe spółek giełdowych za trzeci kwartał były dość dobre, więc wydawało się, że firmy były odporne na problemy. Okazuje się jednak, że jakaś negatywna tendencja jednak się zaczęła — mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Statystycznej firmie pogorszyły się zyski przede wszystkim dlatego, że wzrost przychodów — choć przyzwoity — nie nadążał za wzrostem kosztów. Do przedsiębiorstw wpłynęło w trzecim kwartale 579 mld zł, czyli o 12,4 proc. więcej niż przed rokiem. Koszty działalności tych podmiotów wyniosły natomiast 554 mld zł, co oznacza wzrost o 14,2 proc.

— Główny problem dotyczy na razie strony wydatkowej. Wzrost kosztów produkcji ostatnio się nasilił — roczna dynamika cen producentów wzrosła z 5,6 proc. w czerwcu do 8,5 proc. w październiku. Przez to marże firm się zacieśniły — mówi Piotr Bielski.

Ekonomiści ostrzegają, że w kolejnych kwartałach wyniki firm mogą dalej się kurczyć. Pogłębiający się kryzys w strefie euro (w części krajów objawiający się wręcz recesją) będzie odbijał się na stronie przychodowej przedsiębiorstw.

— Polska nie utrzyma silnych obrotów, przedsiębiorcy prędzej czy później odnotują spadek przychodów. W Europie panuje poważny kryzys i to musi jakoś odbić się na polskiej gospodarce — twierdzi Piotr Bielski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Koszty psują firmom finanse