Koszty uderzyły w Armaturę

ANP
26-08-2010, 00:00

Spółka odczuła wysokie ceny metali i niestabilność kursów walut, ale podtrzymuje prognozy.

Spółka odczuła wysokie ceny metali i niestabilność kursów walut, ale podtrzymuje prognozy.

Armatura Kraków, producent baterii sanitarnych, zaworów i grzejników, po pierwszym półroczu 2010 r. miała 126,33 mln zł skonsolidowanych przychodów (wzrost o 25 proc. r/r). Zysk netto grupy zmniejszył się z 21,5 mln zł do 6,51 mln zł r/r.

— Dane dotyczące wyniku netto są nieporównywalne, bowiem w pierwszym półroczu 2009 r. do wyniku dołożyło się 17,25 mln zł tytułem przeszacowania majątku Armatoory — tłumaczy Konrad Hernik, prezes spółki.

Zatem po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych zysk netto wzrósł o ponad 35 proc. r/r — do 6,5 mln zł. Największy udział w przychodach po pierwszym półroczu 2010 r. stanowiła armatura sanitarna i zawory (67 proc.).

Prezes przyznaje, że słabsza rentowność operacyjna to efekt wysokich cen metali kolorowych (zwłaszcza mosiądzu i aluminium) oraz wahań kursów walutowych.

— Wyniki osiągnięte w pierwszej połowie roku obarczone były zwiększonymi kosztami działań (tj. odprawy dla zwalnianych pracowników, rezerwa na urlopy, czasowe przestoje produkcyjne), które powinny przynieść znaczne efekty w postaci wzrostu sprzedaży i obniżki kosztów w kolejnych okresach. Uważam, że cele na ten rok (25 mln zł EBITDA i 250 mln zł przychodów) są niezagrożone — zapewnia Konrad Hernik.

Wynikom pomoże wzrost sprzedaży zagranicznej, która w zeszłym roku stanowiła 12 proc. przychodów grupy. Po półroczu udział wzrósł do 17 proc.

— W całym roku może być więcej niż 17 proc. Eksport rozwija się bardzo dobrze, zwłaszcza na wschodzie i południu Europy — mówi prezes Armatury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koszty uderzyły w Armaturę