Kotecki: wzrost PKB w 2011 r. może być wyższy niż w 2010 r.

PAP
30-11-2011, 18:10

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki o informacji GUS, że PKB w III kwartale 2011 r. wzrósł o 4,2 proc. rok do roku:

"Generalnie dane za III kw. okazały się zasadniczo zgodne z naszymi oczekiwaniami, przy nieznacznie odmiennej od zakładanej strukturze wzrostu. Pewnym zaskoczeniem jest aż tak wyraźny spadek spożycia publicznego (minus 3,1 proc. - PAP), choć został on skompensowany wyższym wkładem eksportu netto.

Dane za III kw. zwiększają prawdopodobieństwo, że wzrost PKB w całym 2011 r. będzie wyższy niż rok wcześniej (3,9 proc. - PAP).

Perspektywy gospodarki polskiej rysują się jednak mniej korzystnie na przyszły rok, w głównej mierze za sprawą oczekiwanego wyraźnego pogorszenia sytuacji na polskich rynkach eksportowych, tj. w głównej mierze w pozostałych krajach UE.

Zgodnie z prognozami KE wzrost PKB w UE, na którą przypada ok. 80 proc. polskiego eksportu, w przyszłym roku wyniesie tylko 0,6 proc., wobec 1,6 proc. w 2011 r. Co więcej bilans ryzyk dla perspektyw wzrostu UE jest niekorzystny, co oznacza, że przeważają czynniki, które mogą wpłynąć na realizację gorszego od zakładanego scenariusza i w efekcie słabszą dynamikę polskiego eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kotecki: wzrost PKB w 2011 r. może być wyższy niż w 2010 r.