Kowalczyk: Decyzja o skali podwyżki kwoty wolnej od podatku w II półroczu

ISBNews
opublikowano: 02-03-2016, 09:10

Ustawa o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., natomiast decyzje co do skali tej podwyżki zostaną podjęte dopiero w II połowie br., zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

"Realna skala będzie oceniona wtedy, kiedy zobaczymy, jaki będzie efekt uszczelniania systemu podatkowego i wpływy. Żeby ustawę o kwocie wolnej od podatku uchwalić mamy czas do 30 listopada, wcześniej nic się nie wydarzy. Będziemy mogli w drugim półroczu ocenić realne wpływy podatkowe i wtedy będziemy wiedzieli, na ile nas stać, jeśli chodzi o kwotę wolną od podatków" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla TVN24.

Minister zapewnił, że podwyższona kwota wolna wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. i podkreślił, że rząd bierze pod uwagę, iż podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje również skutki finansowe w samorządach.

W połowie lutego wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że według niego podwyższenie kwoty wolnej od podatku należy wdrażać bez gwałtownych ruchów - w pierwszym etapie można by ją podnieść do mniej niż 5 tys. zł (wobec 3 091 zł obecnie). Także premier Beata Szydło przyznała ostatnio, że w tym stanie budżetu rząd nie może podnieść kwoty wolnej od podatku od razu w wysokości 8 tys. zł, co zakładał prezydencki projekt.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane