Kowalczyk: dokument jednolitej licencji bankowej gotowy w ciągu 4-6 mies.

ISBnews
opublikowano: 29-09-2014, 14:29

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się, że dokument jednolitej licencji bankowej będzie gotowy w ciągu 4-6 miesięcy, poinformował wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Z początkiem przyszłego roku projekt nowej ustawy o obligacjach ma trafić do Sejmu.

„Na etapie procedowania w Sejmie jest ustawa o obligacjach. Okres konsultacji trwał około 8 miesięcy, bo tyle uwag otrzymaliśmy od uczestników rynku.  Kolejna rzecz, to rozszerzenie licencji bankowej po to, by umożliwić prowadzenie przez banki komercyjne działalności maklerskiej na rachunek własny. Mam nadzieję, że w perspektywie do 4-6 miesięcy ten dokument powinien być gotowy do wprowadzenia" – powiedział Kowalczyk podczas konferencji „Rynek obligacji korporacyjnych w Polsce 2014".

Podkreślił, że wprowadzenie w życie zmian zawartych w tych dokumentach wpłynie pozytywnie na rynek obligacji korporacyjnych w Polsce, który cierpi – w przeciwieństwie do rynku obligacji skarbowych – na brak płynności.

„Zmiany regulacyjne oczywiście, są bardzo potrzebne, ale bez zaangażowania banków zwiększenie płynności sektora obligacji korporacyjnych będzie bardzo trudne, bo jesteśmy na początku drogi. Ten sektor nie jest płynny i nie jesteśmy tu wyjątkiem w tej części Europy" – podkreślił Kowalczyk.

Dodał, ze stosunek kapitalizacji rynku obligacji korporacyjnych w stosunku do wartości obrotu wynosi ok. 3,8%, w porównaniu ze wskaźnikiem 60% w przypadku obligacji skarbowych.

„Nie mamy rozwiniętego rynku futures na obligacje i z pewnością trzeba ten rynek uatrakcyjnić. Druga rzecz to promowanie emisji obligacji korporacyjnych o stałym oprocentowaniu. To powinno zwiększyć płynność" - zaznaczył.

W tym miesiącu rząd przedstawił również projekt założeń do nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, której celem jest m.in. ożywienie rynku listów zastawnych w Polsce i dostarczenie na rynek kapitałowy długoterminowych, bezpiecznych papierów wartościowych, będących alternatywą dla obligacji skarbowych.

„Myślę, że do końca roku tę ustawę powinniśmy mieć na rządzie i z początkiem przyszłego oku trafiłaby do Sejmu" –powiedział Kowalczyk.

Kowalczyk poinformował, że chciałby zarekomendować stworzenie mocnego centrum kompetencji przy GPW, które obejmowałoby rynek obligacji - zarówno produktów fizycznych jak i pochodnych. GPW była by katalizatorem rozwoju tego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane