Kowalczyk: Ziemia drożeje dzięki dopłatom z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-08-2005, 14:19

Ziemia w Polsce staje się coraz droższa. Średnia cena ziemi sprzedawanej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w II kwartale 2005 roku osiągnęła 5 tys. 200 zł za ha, podczas gdy rok wcześniej była na poziomie 4 tys. 500 zł za ha - poinformował PAP w środę prezes ANR Stanisław Kowalczyk.

Ziemia w Polsce staje się coraz droższa. Średnia cena ziemi sprzedawanej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w II kwartale 2005 roku osiągnęła 5 tys. 200 zł za ha, podczas gdy rok wcześniej była na poziomie 4 tys. 500 zł za ha - poinformował PAP w środę prezes ANR Stanisław Kowalczyk.

Jak wyjaśnił Kowalczyk, cena ziemi rośnie od kilku lat, ale w poprzednich latach dynamika wzrostu cen była niższa. O ile w 1995 roku średnio Agencja uzyskiwała ok. 1,5 tys. zł/ha, to w 2004 roku - 4 tys. 680 zł/ha.

Podkreślił, że zróżnicowanie cen w zależności od regionu jest bardzo duże. W II kwartale 2005 roku najdroższa ziemia sprzedawana przez ANR była w woj. małopolskim - średnio 10 tys. zł/ha, najtańsza w woj. podkarpackim - 3,8 tys. zł/ha.

Do "drogich" województw można także zaliczyć wielkopolskie, śląskie, opolskie i łódzkie. Tańszą ziemię można nabyć w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim i lubuskim. Cena sprzedawanych gruntów rolnych zależy także od ich wielkości. Najdroższe są małe działki do 1 ha, nieco tańsze do 10 ha, a najtaniej (w przeliczeniu na ha) można kupić duże połacie ziemi powyżej 300 hektarów - podał Kowalczyk.

Według danych ANR, działki rolne poniżej 1 ha w woj. kujawsko-pomorskim kosztowały w II kwartale tego roku nawet ponad 21 tys. zł/ha, a w woj. warmińsko-mazurskim dochodziły do 16,1 tys. zł/ha. Najtańsze były w woj. lubelskim, podkarpackim i w opolskim.

Jak zaznaczyła doradca prezesa Grażyna Kapelko, wartość sprzedawanej nieruchomości z zasobu ANR ustala się w oparciu o wyceny rzeczoznawców majątkowych. Cena nieruchomości odpowiada jej wartości rynkowej i jest podstawą do wyznaczenia ceny wywoławczej w przetargu.

O ile w przypadku przetargów nieograniczonych można mówić o wolnym rynku, o tyle w przypadku przetargów uprzywilejowanych, które ograniczają liczbę nabywców (np. ziemię mogą kupić rolnicy zamieszkali w danej gminie), cena ziemi jest na ogół niższa od ceny ziemi na rynku prywatnym - dodała.

Prezes zauważył, że ceny na rynku prywatnym są wyższe - przeciętnie, jak podał GUS, na koniec 2003 roku ziemia kosztowała ok. 5 tys. 750 zł/ha, zaś według szacunków w 2004 roku nastąpił wzrost ceny średnio o 1 tys. zł/ha.

Najwyższe ceny na rynku prywatnym występują w woj. małopolskim (7,2 tys. zł/ha) i wielkopolskim (7,4 tys. zł/ha) i śląskim (7,2 tys. zł/ha). Ceny zależą od jakości gleb - za słabe grunty płacono średnio (w 2003 roku) ok. 3,5 tys. zł, zaś za dobrej jakości prawie 8 tys. zł/ha.   

W opinii Kowalczyka, w Polsce ceny ziemi będą nadal rosły, m.in. z tego powodu, że jest ona dużo tańsza niż w innych krajach Unii. Np. hektar ziemi w Holandii i w Belgii kosztuje ponad 100 tys. zł, w Niemczech - dochodzi do 90 tys. za ha, a we Francji - ponad 30 tys. zł/ha.

Jego zdaniem, ziemia w Polsce będzie drożała także dlatego, że do rolnictwa kierowane są coraz większe środki z Unii, a to oznacza poprawę opłacalności produkcji rolniczej. Wzrasta także zainteresowanie nabywaniem ziemi ze strony mieszkańców miast, którzy chcą zamieszkać na wsi.     

Prezes zaznaczył, że ANR jest głównym oferentem ziemi w Polsce. W zasobie Agencji na koniec lipca tego roku było 433 tys. hektarów gruntów, z czego 350-380 tys. ha stanowiły grunty orne. Ponadto Agencja ma w dzierżawie (na koniec 2004 roku) 2,3 mln ha.

W ubiegłym roku ANR sprzedała ponad 104 tys. ha gruntów. Zawarto 15,5 tys. umów. Średnia powierzchnia gruntów rolnych przypadających na jedną umowę wynosiła 7,2 ha. Cudzoziemcy kupili od Agencji w 2004 roku 105 ha ziemi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kowalczyk: Ziemia drożeje dzięki dopłatom z UE