Koziński: Korzyści z wprowadzenia euro są większe niż koszty

PAP
opublikowano: 06-01-2009, 08:58

Wydźwięk raportu NBP na temat przystąpienia Polski do strefy euro jest pozytywny, korzyści z wprowadzenia euro są większe niż koszty - ocenia Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

"Wydźwięk tego raportu jest pozytywny, korzyści związane z wejściem Polski do strefy euro są większe niż niekorzyści, koszty związane z utratą autonomicznej polityki pieniężnej" - powiedział Koziński w TVN CNBC.

"Raport nie odpowiada na pytanie, kiedy Polska ma wejść do strefy euro, to jest zagadnienie, które leży poza raportem. Aczkolwiek raport może dawać tę pozytywną przesłankę do podjęcia decyzji. Kiedy ona nastąpi, nie wiem.(...) Wprowadzenie euro zależy od momentu wejścia Polski do ERM2. Jeśli chodzi o zmianę reżimu kursowego, tzn. wejście do systemu ERM2, rok 2009 wydaje mi się jeszcze nie dość dobry" - dodał.

Koziński poinformował, że 10 grudnia Biuro do Spraw Integracji ze Strefą Euro przedstawiło dokument zarządowi NBP.

"Zdecydowaliśmy, że dokument ten zostanie przedstawiony jeszcze RPP. Chcielibyśmy wysłuchać uwag tego ciała i po naniesieniu ewentualnych poprawek raport zostanie przedstawiony otoczeniu zewnętrznemu" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane