KPA w jednym palcu

Albert Stawiszyński
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Profesorowie Barbara Adamiak i Janusz Borkowski na tysiącu stron wyjaśniają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Pewnie większość przedsiębiorców musiała kiedyś walczyć o swoje prawa oraz udowadniać swe racje w sądach administracyjnych, a w szczególności przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Ci, dla których postępowanie administracyjne jest zbyt zawiłe i zniechęcające, mogą sięgnąć po książkę. „Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz”. Jej autorami są Barbara Adamiak, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i sędzia NSA, oraz Janusz Borkowski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Autorzy objaśniają w komentarzu m.in. zasady ogólne postępowania administracyjnego, jego wszczęcie i zawieszenie, kwestie udostępniania akt czy przebieg rozprawy. Omówili też przepisy normujące rozstrzyganie sporów o właściwość w administracji publicznej, czynności związane z wydawaniem zaświadczeń i rozpatrywaniem skarg czy wniosków.

Poza przedstawieniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w książce skomentowano też niektóre przepisy — np. ordynacji podatkowej. Co ważne, zaletą publikacji jest skupienie się jej autorów nie tylko na treści przepisów, lecz również na kontekście spraw administracyjnych, w których są stosowane.

Ósme wydanie komentarza zostało zaktualizowanie i wzbogacone o poglądy innych ekspertów oraz o nowe orzecznictwo dotyczące prawa polskiego oraz europejskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu