KPF: Średnia wartość pożyczki wzrosła o 18 proc. w I poł. 2015 r.

ISBNews
opublikowano: 20-01-2016, 10:18

Średnia wartość pożyczki udzielonej w I półroczu 2015 r. wzrosła do 2 564 zł, czyli o 18% w porównaniu z II półroczem 2014 r., poinformowała Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

"Średnia kwota pożyczki, udzielonej przez instytucję pożyczkową uczestniczącą w badaniu, od połowy 2010 roku utrzymuje się w trendzie wzrostowym, z wyjątkiem znaczącego wahnięcia w drugim półroczu 2013 roku. Wówczas przeciętna wartość pożyczki po raz pierwszy przekroczyła 2 000 zł, by w kolejnym analizowanym okresie zmaleć o blisko 30%" - czytamy w komunikacie.

"Rynek pożyczkowy dojrzał, ale jednocześnie napotkał już prawdopodobnie na bariery dalszego rozwoju. Wzrost zamożności klientów sektora pożyczkowego w okresie, w jakim prowadzone są badania sektora, to ważny czynnik, który spowodował naturalny wzrost zainteresowania pożyczkami na większe kwoty" - powiedział dyrektor generalny Andrzej Roter, cytowany w komunikacie.

Więcej niż co trzecia (38%) udzielona w I półroczu 2015 roku przez uczestników badania pożyczka to produkt o co najmniej dwuletnim terminie zapadalności. To najlepszy wynik tej kategorii pożyczek, począwszy od 2010 roku, podano także.

"W poszczególnych latach udział pożyczek długoterminowych oscylował wokół 30%, a w pierwszej połowie 2014 wyniósł 29%, co oznacza, że mniej niż 1/3 pożyczek miała charakter długoterminowy (powyżej 2 lat)" - czytamy w raporcie.

Rośnie udział sprzedaży pożyczek w modelu ratalnym przez sprzedawców online. To nowy względnie model, do którego rynek nie doszedłby tak szybko, gdyby nie wymusiły ich zmiany w prawie, wynika z raportu KPF.

"Mimo oczywistego i negatywnego wpływu regulacji, sektor pożyczkowy potwierdza, że potrafi pozytywnie dostosować strategie biznesowe do zmieniającego się otoczenia prawnego" - ocenił Roter.

W badaniu, którego wyniki znalazły się w raporcie "Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce", udział wzięło 13 instytucji pożyczkowych, w tym 12 firm członkowskich Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane