KPMG proponuje MSP utworzenie 2-3 grup energetycznych w Polsce

Internet Securities
opublikowano: 06-02-2006, 14:16

Powstanie 2-3 skonsolidowanych grup energetycznych w Polsce przewidują scenariusze opracowane dla Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) przez KPMG, powiedział w poniedziałek Krzysztof Rozen, partner KPMG w Polsce. „Pierwsze dwa scenariusze zakładają, że będzie podjęta decyzja o wstrzymaniu indywidualnych prywatyzacji ZEDO i Elektrowni Kozienice” – powiedział Rozen podczas konferencji „Nowego Przemysłu”.

Powstanie 2-3 skonsolidowanych grup energetycznych w Polsce przewidują scenariusze opracowane dla Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) przez KPMG, powiedział w poniedziałek Krzysztof Rozen, partner KPMG w Polsce. „Pierwsze dwa scenariusze zakładają, że będzie podjęta decyzja o wstrzymaniu indywidualnych prywatyzacji ZEDO i Elektrowni Kozienice” – powiedział Rozen podczas konferencji „Nowego Przemysłu”.

Pierwszy scenariusz zakłada powstanie narodowego lidera na bazie grupy BOT - Górnictwo i Energetyka oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), bez majątku i działalności przesyłowej, a także włączenie do tej struktury dwóch zakładów energetycznych z regionu łódzkiego oraz spółek Energia Pro, Enea, Energa i Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).

Druga grupa miałaby składać się z Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Enionu i energetyki podkarpackiej.

W skład trzeciej wchodziłaby Wschodnia Grupa Energetyczna (WGE), Elektrownia Kozienice i Zespół Elektrowni Ostrołęka.

Rozen powiedział, że do prywatyzacji narodowego lidera doszłoby w perspektywie trzech lat, a grupy budowane na bazie PKE i WGE byłyby przeznaczone do sprzedaży inwestorowi strategicznemu.

Drugi scenariusz zakłada także utworzenie trzech grup.

Pierwsza, powstała na bazie BOT i PSE, działałaby na wschodzie. Na zachodzie zostałaby utworzona grupa zbudowana z ZEDO i Enei, natomiast na południu – grupa tworzona wokół PKE.

„Trzeci scenariusz, wynikający z naszego opracowania, zakłada sprzedaż Kozienic i ZEDO w procesach ich indywidualnych prywatyzacji” – powiedział Rozen.

Dodał, że wówczas na terenie kraju działałyby dwie grupy: północna, w oparciu o BOT i PSE z trzema zakładami energetycznymi z regionu wschodniego; natomiast na południu – PKE z dystrybutorami z tego terenu oraz dodatkowo z zakładami energetycznymi z Radomia i Zamościa, także pochodzącymi ze Wschodniej Grupy Energetycznej.

Rozen powiedział też, że całą operacja jest możliwa do przeprowadzenia do 2008 roku.

„Z naszej analizy wynika, że tylko silne grupy mają szanse na przetrwanie i rozwój na rynku europejskim, a poza tym – koncentracja i konsolidacja nie są szkodliwe dla konkurencji, pod warunkiem efektywnej regulacji” – podkreślił.

Partner z KPMG podkreślił, że przeprowadzenie konsolidacji pionowej jest konieczne dla sfinansowana niezbędnych inwestycji w energetyce. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane