KPMG rezygnuje z doradztwa prawnego

Przemek Barankiewicz
07-11-2003, 13:11

KPMG, jeden z czwórki wielkich firm audytorskich, przestanie świadczyć usługi prawnicze. Powodem decyzji są restrykcyjne reguły nadzoru właścicielskiego w USA. Dotychczas KPMG oferowała doradztwo prawne poprzez stowarzyszoną firmę KLegal International. Zmiany dotkną też działania KLegal w Polsce.

Obecnie firmy członkowskie KLegal International pracują nad powołaniem nowej niezależnej od KPMG organizacji, która będzie współpracować z firmami członkowskimi KPMG w oparciu o nie wyłączną zasadę priorytetowego partnerstwa. Organizacja, której utworzenie przewidywane jest na początek przyszłego roku, będzie działać pod nową nazwą i nowym znakiem firmowym, które zostaną ogłoszone wkrótce.

- Nowa Strategia wpłynie na relacje łączące naszą praktykę prawną z lokalnymi strukturami KPMG. W chwili obecnej prowadzimy rozmowy z naszymi partnerami z KPMG w celu uzgodnienia optymalnej strategii przyszłego działania - mówi Dariusz Dobkowski, Partner Zarządzający stowarzyszonej z KPMG kancelarii prawnej „E. Stobnicka D. Dobkowski sp.k.”

Amerykański akt „Sarbanes-Oxley” zakazuje firmom księgowym świadczenia usług prawnych klientom, których rachunki audytują - donosi piątkowy "Financial Times". KPMG jest pierwsza z firm audytorskich, która podjęła taką decyzję. Deloitte się nad tym zastanawia, PwC już odciął powiązania z afiliowanymi spółkami prawniczymi, a Ernst & Young nie chce komentować wydarzeń. Beneficjentem amerykańskich przepisów będą duże kancelarie prawne, które dotychczas traciły rynek na rzecz audytorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPMG rezygnuje z doradztwa prawnego