Czytasz dzięki

KPMG: większość firm produkcyjnych w strategii zakłada wzrost

PAP
opublikowano: 05-10-2017, 10:29

KPMG: Blisko 60 proc. firm produkcyjnych w strategii na najbliższy rok zakłada wzrost

xAutorzy opublikowanego we czwartek badania „Inwestycje przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce” podkreślają, że pozytywne nastroje wśród firm wpływają na ich plany inwestycyjne. „Blisko 1/3 planuje otworzyć nowy zakład produkcyjny w ciągu kolejnych 2-3 lat, z których większość będzie ulokowana w Polsce” - czytamy.

Jak wynika z badania, 76 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce – które odpowiadają za ok. 16-18 proc. PKB - ocenia swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą. Jedynie 2 proc. respondentów uznało kondycję firmy za złą. „Blisko 60 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych w swojej strategii na najbliższy rok zakłada wzrost” – podali eksperci.

„Priorytetem większości producentów, którzy wzięli udział w badaniu KPMG, będzie zwiększenie udziału na obecnych rynkach lub strategia oparta na zdobywaniu nowych rynków i wprowadzaniu nowych produktów – wskazał, cytowany w komunikacie, Rafał Wiza z KPMG.

Według Anny Sińczuk z KPMG średni udział inwestycji dokonywanych przez firmy przetwórstwa przemysłowego w całkowitych nakładach inwestycyjnych w Polsce w I kwartale 2017 r. wyniósł 34 proc., natomiast w 2016 r. 39 proc. Łączne nakłady inwestycyjne firm przetwórstwa przemysłowego w 2016 r. wyniosły 47,4 mld zł. Pod względem wartości najwięcej inwestowały branże chemiczna, elektromaszynowa i spożywcza.

Wśród badanych firm dominuje sprzedaż na rynek krajowy, która jest podstawowym źródłem przychodów dla 54 proc. przedsiębiorstw. Jednocześnie „ponad 70 proc. firm produkcyjnych obecnych w Polsce zamierza rozszerzyć swoją działalność na rynku krajowym w ciągu najbliższego roku” - podkreślono.

Według ekspertów KPMG w ostatnich 4 latach wzrosło znaczenie zagranicznych rynków dla firm produkcyjnych działających w Polsce. Najbardziej popularne są kraje Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej – jest tam obecnych odpowiednio 74 proc. i 59 proc. badanych firm produkcyjnych z Polski.

Jednocześnie, jak wskazano, przedsiębiorcy coraz częściej otwierają przedstawicielstwa i fabryki także na odległych rynkach. Np. połowa firm chce zwiększyć swój udział w krajach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej. „Na popularności wśród producentów najbardziej zyskują Afryka oraz Ameryka Południowa, gdzie zaobserwowano wzrost liczby przedsiębiorstw działających na tych rynkach o odpowiednio 5 i 6 p. proc. w porównaniu z wynikami analogicznego badania przeprowadzonego przez KPMG w 2013 roku” – ocenił Wiza. Dodał, że do branż najaktywniej działających za granicą należą elektromaszynowa, chemiczna oraz metalowa. Najbardziej ekspansywne są zaś branże spożywcza, metalowa, chemiczna.

Z badania wynika też, że przedsiębiorstwa produkcyjne będą inwestować głównie w maszyny i urządzenia, czyli aktywa pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz poziomu sprzedaży. W ciągu następnych 2-3 lat 27 proc. ankietowanych planuje inwestować w nowe zakłady produkcyjne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw chce otworzyć zakład w Polsce (78 proc.).

Firmy planują także inwestycje w kapitał ludzki. Połowa badanych przedsiębiorców przewiduje, że zatrudnienie w ich firmach w całym 2017 r. będzie większe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrost zatrudnienia najczęściej szacowany jest na ok. 10 proc. – zaznaczono. Najwięcej firm planujących wzrost zatrudnienia działa w branży metalowej (63 proc. firm) i chemicznej (60 proc.).

1/4 respondentów wskazała ponadto, że planuje wdrożyć rozwiązania wpisujące się w trend czwartej rewolucji przemysłowej. Najbardziej zainteresowani są nowoczesnymi systemami wytwarzania (58 proc.), robotyką (52 proc.), Big Data i analizą danych w czasie rzeczywistym (32 proc.) oraz cyberbezpieczeństwem (26 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie ponad 250 przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce w okresie od kwietnia do czerwca 2017.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane