KPP: Bezrobocie może wzrosnąć do 14-15 proc.

TM
27-08-2008, 11:08

Według Konfederacji Pracodawców Polskich, zwolnienia pracowników w sytuacji spowolnienia gospodarki są nieuniknione.

– Nie należy się jednak obawiać powrotu wskaźnika bezrobocia do 20 proc. Pesymistyczny scenariusz to, moim zdaniem, 14 – 15 proc. W wariancie optymistycznym, spodziewam się znacznego spowolnienia tempa spadku tego wskaźnika – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 9,4 proc.

 – Wiele przedsiębiorstw, mając w pamięci kryzys z przełomu wieków, wykorzystało okres dobrej koniunktury, aby odpowiednio przygotować się na „chudsze lata”. Wiele z nich modernizowało park maszynowy, realizowało „trudne inwestycje”, czy tworzyło specjalne oszczędności i rezerwy. To ostatnie nie podobało się związkowcom, którzy ostro protestowali widząc rosnące oszczędności na rachunkach firm. Wielu działaczy twierdziło, że te pieniądze powinny być przeznaczone na pensje i nagrody. Oczywiście wielu pracownikom bez wątpienia nagrody się należą – i zostały wypłacone – ale przedsiębiorca musi planować biznes długookresowo, także na czas dekoniunktury – komentuje Andrzej Malinowski.

Zdaniem KPP, groźnym zjawiskiem może być też wysoka inflacja. Tegoroczny szczyt – spodziewany w sierpniu – może sięgnąć 5 proc.

"To może skłonić RPP do podwyżek stóp procentowych, co oznacza droższe kredyty" -czytamy w stanowsiku KPP. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPP: Bezrobocie może wzrosnąć do 14-15 proc.