KPP: koszty pracy wciąż główną barierą wzrostu zatrudnienia

(Marek Druś)
14-12-2006, 12:29

Jedną z głównych barier zatrudniania nowych pracowników są wciąż koszty pracy, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich w wydanym w czwartek oświadczeniu. Poniżej publikujemy je w całości.

Jedną z głównych barier zatrudniania nowych pracowników są wciąż koszty pracy, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich w wydanym w czwartek oświadczeniu. Poniżej publikujemy je w całości.

"Warszawa, 14 grudnia 2006 roku

TRZEBA OBNIŻAĆ POZAPŁACOWE KOSZTY PRACY - OŚWIADCZENIE KONFEDERACJI PRACODAWCÓW POLSKICH

Jedną z głównych barier zatrudniania nowych pracowników - mimo stosunkowo dynamicznego rozwoju gospodarczego i spadającego bezrobocia – są wciąż koszty pracy. Podobne wnioski płyną z corocznego raportu OECD na temat wysokości pozapłacowych obciążeń pracy. Polska zajmuje w tym raporcie wysokie 11. miejsce, spośród 30 krajów, przewyższając fiskalizmem takie kraje, jak Francja, Austria czy Czechy. Dziś sejmowa Komisja Pracy wysłucha informacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej na temat planowanych działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy, realizowanych przez obniżanie kosztów pracy

Jak wynika z wyliczeń KPP, wysokie pozapłacowe koszty pracy powodują dużą rozbieżność między wypłacaną pensją pracownika „na rękę” a ogólnym kosztem ponoszonym przez pracodawcę. Na przykład, aby pracownik otrzymał 1000 zł netto, pracodawca musi wydać ok. 1800 zł. Różnicę stanowią różnego rodzaju składki i podatek. Efekt jest taki, że pracodawcy preferują inne formy zatrudnienia, które nie generują aż tak wysokich kosztów, np. samozatrudnienie czy umowy cywilnoprawne. Wiele się robi, aby walczyć z nadużywaniem tych form zatrudnienia – modyfikuje się definicję działalności gospodarczej, czy planuje zaostrzenie kar za naruszanie praw pracowników. Zdaniem KPP, rozwiązanie tego problemu powinno polegać właśnie na obniżeniu pozapłacowych kosztów pracy, tak aby pracodawcy opłacało się zatrudniać pracownika na zasadzie umowy o pracę.

Ostania propozycja dotyczącą obniżenia składki rentowej, przedstawiona przez Minister Finansów, wydaje się rozsądna i zgodna z postulatami przedsiębiorców o konieczności obniżania pozapłacowych kosztów pracy. Obniżka ma być dwuetapowa i dotyczyć zarówno części składki płaconej przez pracownika, jak i pracodawcę. - Nie znamy jednak szczegółów tego pomysłu – wyjaśnia Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. - Dlatego ostateczne stanowisko będziemy mogli zająć dopiero po zapoznaniu się z założeniami planu i analizą jego skutków ekonomicznych. Jedno jest pewne - już dziś na wyrazy uznania zasługuje fakt, że rząd dostrzegł problem zbyt wysokich pozapłacowych kosztów pracy i zamierza się nim zająć. Wierzymy, że przy współpracy z partnerami społecznymi uda się wypracować korzystne rozwiązania".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KPP: koszty pracy wciąż główną barierą wzrostu zatrudnienia