KPP przeciwko zakazowi handlu w święta

DI, PAP
21-03-2008, 14:02

Konfederacja Pracodawców Polskich protestuje przeciwko zakazowi handlu w dni świąteczne. "Pracodawca powinien mieć swobodę w  ustalaniu dni czy godzin funkcjonowania swojej firmy, ponieważ to on ponosi ryzyko prowadzonego przedsięwzięcia gospodarczego" - oświadczyła KPP.

"Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzony zakaz jest ograniczeniem wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Uważamy, że już po pierwszym dniu świątecznym, który objęła ustawa mogliśmy się przekonać, że powoduje ona wiele problemów i stwarza nierówną sytuację podmiotów wobec prawa" - podkreśliła Konfederacja w komunikacie przesłanym PAP.

"Przedsiębiorca, który prowadzi sklep i zatrudnia pracowników nie może wykonywać działalności, a ten, który zatrudnia na podstawie umów cywilnoprawnych już może. Prowadzi to do zachwiania konkurencji i stawia w słabszej pozycji tych, którzy mają pracowników" - głosi komunikat.

Według Konfederacji "można się spodziewać, że pracodawcy będą chcieli zabezpieczyć się na przyszłość i zwolnią pracowników zatrudniając w ich miejsce ludzi na umowy cywilnoprawne (...). Ponadto wprowadzone ograniczenie może być źródłem patologii i zachętą do powiększenia szarej strefy na rynku pracy".

Zdaniem KPP "na polskim rynku pracy funkcjonuje duża grupa osób, dla których praca w niedzielę czy święto to szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy, są to np. studenci".

"W Europie obserwujemy trend zupełnie odwrotny, np. Niemcy, które 50 lat temu wprowadziły pewne ograniczenia, co do handlu w niedzielę, dziś decydują się na liberalizację przepisów w tym zakresie" - stwierdza Konfederacja.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła jesienią ub. roku zakaz pracy w placówkach handlowych w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek (przypada w niedzielę), w Boże Ciało, 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia.

Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności. Zakaz dotyczy osób mających status pracownika, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nowe przepisy nie oznaczają zakazu otwarcia placówki handlowej w święta, jeśli pracę wykonują ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych. Zakaz nie dotyczy m.in. aptek oraz stacji benzynowych.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KPP przeciwko zakazowi handlu w święta