KPP: Strajki płacowe a brak umowy społecznej

(Tadeusz Stasiuk)
23-11-2006, 17:27

Strajki płacowe to smutna alternatywa dla braku umowy społecznej.

Strajki płacowe to smutna alternatywa dla braku umowy społecznej.

Sprawdzają się nasze obawy. Brak dialogu społecznego powoduje eskalację żądań pracowniczych. Po protestach nauczycielskich, służby zdrowia kolejna branża – łącznościowcy - w drodze strajku i blokady świadczenia usług domaga się podwyżek płac. Nie jest wykluczone, że za listonoszami pójdą inne branże sektora publicznego. Pracodawcy są dziś bezradni wobec takiego procesu.

Mimo nieuregulowania wielu wzajemnych relacji między rządem, pracodawcami i pracobiorcami, nadal odległa jest perspektywa, aby przy stole i w drodze dialogu likwidować spory i konflikty, wynikające z różnicy interesów. Dziś prymat święci interes grupowy nad interesem ogólnym – narodowym i państwowym.

Bez porozumienia i ujęcia ich w formie umowy społecznej nie zdołamy zatrzymać procesu eskalacji żądań, zreformować państwa i gospodarki. A są to zadania niezbędne, abyśmy mogli dalej rozwijać się, tworzyć nowe miejsca pracy i poprawiać poziom życia. Bez takiego porozumienia, w perspektywie dekady grozi nam niewydolność systemu ubezpieczeń społecznych. W warunkach niżu demograficznego i starzenia się społeczeństwa, państwo nie będzie mogło spełniać swoich konstytucyjnych powinności. Rosnące koszty pracy, nasilane w wyniku emigracji zarobkowej, braku rąk do pracy i występującego bezrobocia strukturalnego, sprawią, że przestaniemy być konkurencyjnym rynkiem pracy, a rosnące koszty produkcji spowodują, że inwestorzy będą omijać nasz kraj.

Umowa społeczna pozwoliłaby na stabilny rozwój przedsiębiorstwom i czerpanie przez pracobiorców odpowiednich profitów z pracy. Zwracamy się zatem do rządu o niezwłoczne podjęcie działań w celu wynegocjowania odpowiedniego porozumienia społecznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / KPP: Strajki płacowe a brak umowy społecznej